Masło – towar luksusowy

Projekt bez tytułu (6)

Ceny masła wzrosły rekordowo. Kostka, w zależności od regionu, podrożała o kilkadziesiąt procent. Przeciętne ceny tego produktu we wrześniu 2017 roku wzrosły o 71 % w porównaniu do września 2016 roku. Tymczasem import produktów mleczarskich do Polski wzrósł o niemal 12 proc.

Jeżeli porównamy cenę masła w styczniu 2016 r. (3,86 zł) i we wrześniu 2017 r. (6,79 zł), wynik analizy może zaskoczyć – za kostkę płaciliśmy o 2,93 zł więcej. Tak drogo jeszcze nie było i przez najbliższe miesiące raczej nie będzie. Według ekspertów, ceny masła obniżą się, ale nieznacznie, raczej symbolicznie. Nie tylko Polacy narzekają na ceny masła. We Francji podrożało aż o 60 procent i powoli staje się towarem luksusowym. Jego cena przekroczyła już 7 euro za kilogram. Od maja wciąż odnotowywane są tam podwyżki. Masło staje się w tym kraju towarem deficytowym. Jak informuje Polska Izba Mleka (za agencją badań Nielsen), w drugiej połowie października zaopatrzenie na ten produkt we francuskich sklepach wielkopowierzchniowych wykazało braki na poziomie od 30 do nawet 46 proc.

Na rynku widać zmiany, także produktowe. Jak wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2017 roku, import serów i twarogów do Polski wzrósł o 23 proc. Wartość przywozu wyniosła 567 mln euro i była o 11,9 proc. większa niż rok wcześniej.  

Sery i twarogi trafiały do Polski głównie z Niemiec, skąd pochodziło 44 proc. ich całkowitego importu. Największą dynamikę wzrostu importu, bo aż o 60 proc., zanotowały sery feta. Wzrósł również import serów Gouda o 27 proc. do 10,2 tys. ton. Natomiast przywóz Mozzarelli spadł o 12 proc. do 7,9 tys. ton, a mleka i śmietany płynnej zmniejszył się o 20 proc. Jednak wartość ich importu była o 23 proc. większa niż w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. i wyniosła 99 mln euro. 

Wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski wzrosła o 43 proc., a saldo handlu zagranicznego wzrosło z 423 do 760 mln euro.

O sytuacji na rynku mleczarstwa będą dyskutować uczestnicy Targów Mleko-Expo 2017, który odbędą się 15-17 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tym roku motywem przewodnim imprezy będzie hasło „Codziennie z mlekiem”. Jej organizatorem jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin