Dzień Polaków w Kazachstanie

Dzien Polaków w Kazachstanie

W ramach bogatego programu towarzyszącego udziałowi Polski w Wystawie Expo 2017 w Astanie
w Kazachstanie w dniu 17 czerwca 2017 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Polaków Kazachstanu.

Do stolicy Kazachstanu udała się polska delegacja parlamentarno-rządowa, w skład której weszli m.in. wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz senator Anna Maria Anders, sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik premiera ds.  dialogu międzynarodowego, a także prezes Agencji Rynku Rolnego Łukasz Hołubowski.

Inauguracja Dnia Polaków w Kazachstanie odbyła się w sali koncertowej stołecznego teatru – Astana Balet. Podczas ceremonii, po oficjalnych przemówieniach, przedstawicielom organizacji polonijnych w Kazachstanie wręczono medale "Pro Patria". W części artystycznej obchodów zaprezentowały się polonijne zespoły ludowe oraz Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI. Agencja Rynku Rolnego włączyła się w organizację tego ważnego dla Polaków w Kazachstanie wydarzenia 
i przygotowała poczęstunek dla wszystkich uczestników składający się zarówno z  tradycyjnych polskich produktów i potraw takich, jak gęsina z jabłkami i bigos, jak i nowych polskich specjalności żywnościowych jak łosoś wędzony i wołowina wysokiej jakości.

Zaserwowane dania zostały przygotowane pod kulinarnym nadzorem Jarosława Uścińskiego, szefa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni z Warszawy i stanowiły smakowite uzupełnienie obchodów.

Źródło: ARR