WPR po 2020

zdjecie (30)

Komisja Europejska przygotowuje nową wersję Wspólnej Polityki Rolnej, która ma być wprowadzona w roku 2020. Zapewnia, że skorzystają na niej rolnicy, ponieważ uproszczone zostaną procedury, przez co zwiększy się efektywność wsparcia. Projekt zostanie przedstawiony w maju 2018 roku, ale już teraz wiadomo, ze niektóre jego punkty wzbudzają emocje. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w konferencji ministrów rolnictwa państw członkowskich Unii Europejskiej, która była poświęcona przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Spotkanie zorganizowane zostało przez ministra rolnictwa i żywności Francji w kontekście ogłoszonego 29 listopada 2017 roku komunikatu Komisji Europejskiej pt. „Przyszłość żywności i rolnictwa”. Głos w dyskusji zabrali: komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan, ministrowie rolnictwa Francji, Polski, Estonii, Hiszpanii, Irlandii oraz Holandii. Francja chciałaby widzieć na przyszłym etapie WPR "stworzenie prawdziwej rezerwy kryzysowej, elastycznej i prostej".

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przedstawił polskie priorytety dotyczące WPR po 2020r. oraz wstępne stanowisko dotyczące komunikatu KE. Szef polskiego sektora rolnego podkreślił potrzebę utrzymania dwufilarowej struktury Wspólnej Polityki Rolnej, w tym płatności bezpośrednich oraz wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, co wymaga zapewnienia odpowiednio silnego budżetu na wspólną politykę rolną. Minister Jurgiel zwrócił ponadto uwagę na konieczność wyrównania płatności bezpośrednich dla rolników w całej Unii Europejskiej.

Nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej debatuje wielu ekspertów ds. rolnictwa, ale trudno przewidzieć budżet WPR po 2020 roku z powodu Brexitu. Wielka Brytania jest bowiem czwartym największym płatnikiem do budżetu unijnego i jej wyjście z Unii Europejskiej, przewidziane na marzec 2019 roku, utrudnia wszelkie kalkulacje finansowe.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin