Rekompensaty i odszkodowania za ASF

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uznało, że aktualne limity wydatków z budżetu państwa
na działania przewidziane w ramach bioasekuracji, czyli wypłatę odszkodowań i rekompensat, są niewystarczające. Został przygotowany projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Na odszkodowania trafi po 21 mln zł. Do tej pory na rok 2017 na odszkodowania przewidywano tylko 7 mln zł.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w 2017 i 2018 r. na rekompensaty wyznaczono do kwoty
po 3 658 500 zł. Teraz mają być zwiększone do po 8 mln zł.

Powodem zwiększenia limitów jest duża liczba świń objętych nakazem zabicia lub uboju i rozszerzenie obszaru, na którym realizowany jest program bioasekuracji. „Proponowane zmiany pozwolą na sprawną realizację programu bioasekuracji, a co za tym idzie zmniejszenie prawdopodobieństwa dalszego szerzenia
się afrykańskiego pomoru świń między gospodarstwami, w których utrzymywane są świnie przez znaczne zmniejszenie pogłowia zwierząt z gatunków wrażliwych na tę chorobę” – czytamy w uzasadnieniu.

Założono, że odszkodowanie za 1 szt. wyniesie 538 zł, a rekompensata 75 zł. W ocenie skutków regulacji wyliczono, że zmiany spowodują wydatki w wysokości 37 723 000 zł. Liczba świń objętych nakazem zabicia lub uboju wynosi ok. 35 555 szt. i może wzrosnąć, gdyż kolejne oświadczenia wpływają.

Dane: MRiRW

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin