Mleko-Expo 2017

zdjecie (37)

Kilkudziesięciu wystawców i najlepsze produkty sektora mleczarskiego zaprezentowano na największych targach mleczarskich Mleko-Expo 2017, które odbyły się w Warszawie.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia targów minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że sytuacja na rynku mleka jest dobra. Ceny mleka, jak również jego przetworów, są na opłacalnym poziomie. We wrześniu br. cena skupu mleka w Polsce była o 28 proc. wyższa w stosunku do roku ubiegłego.

Od początku 2017 r. rosną dostawy mleka do skupu. W okresie styczeń–wrzesień br., w kraju skupiono 8,6 mld litrów mleka, o ponad 4 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2017 r. skup może być o ok. 5 proc. większy niż w 2016 r. i osiągnąć poziom ok.  11,4 mld litrów.

– Przed nami nowa perspektywa finansowa. 29 listopada przedstawiciel Komisji Europejskiej zaprezentuje kształt propozycji dotyczących WPR po 2020 r. Chcemy, by w ramach tych nowych propozycji rozwiązać sprawę zarządzania ryzykiem – powiedział minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że nasze stanowisko będzie wychodziło na przeciw oczekiwaniom rynków rolnych.

– Stawiamy na modernizację  i rozwój obszarów wiejskich. Chcemy opracować 16 regionalnych programów rolnych, niektóre pakiety będą służyły też rozwojowi branży mlecznej – podkreślił minister Jurgiel.

Tegoroczna edycja targów Mleko-Expo 2017   nastawiona była na szukanie nowych trendów i dyskusje o kierunkach zmian w  sektorze mleczarskim. W targach wzięły udział największe spółdzielnie, które nie mają problemów ze sprzedażą swoich towarów. 

Podczas wydarzenia, producentom branży mleczarskiej wręczono odznaczenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Związku Pracodawców Eksportów i Importerów Produktów Mleczarskich. Następnie odbyła się krótka konferencja prasowa, na której dziennikarze pytali o ceny masła oraz o eksport polskich produktów za granicę. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że jest przygotowywana platforma żywnościowa do przeprowadzania przetargów na całym świecie.

Dane: MRiRW, KOWR

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin