Kongres 590

W podrzeszowskiej Jasionce trwał dwudniowy Kongres 590. Swoje myśli i doświadczenia wymieniały osoby wywierające wpływ na rozwój gospodarki i biznesu. Spotykali się przedstawiciele wielkiego i małego biznesu, nauki, polityki oraz administracji publicznej. Wszyscy mieli wspólny cel, a jest nim dynamiczny rozwój polskiej gospodarki.
Nazwa kongresu nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP. Partnerem imprezy było woj. podkarpackie.
Idea Kongresu 590 jest spójna z wizją państwa, którego bogactwo ma być powiększane w oparciu o własne zasoby, zarówno ludzkie, jak i naturalne. Jeśli chce się przyciągnąć kapitał zagraniczny, należy dostrzec potrzebę wzmocnienia pozycji polskich przedsiębiorców. Przez lata nie mogli oni liczyć na odpowiednie traktowanie przez własny rząd. Kongres 590 to forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Dyskusje panelistów wytyczyły nowe kierunki rozwoju – wspólną koncepcję prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata.
Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił "Konstytucję dla biznesu", czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm. Ma on zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych czy środowiskowych, by polscy przedsiębiorcy mogli więcej inwestować.
Kongres składał się z kilku bloków tematycznych, w ramach których odbywały się panele. Jeden z bloków był poświęcony współpracy polskiego biznesu w kraju i na emigracji, a także temu, w jaki sposób przyciągnąć polonijny kapitał, technologie i produkty do Polski. Ważnym tematem kongresu były start-upy. Młodym przedsiębiorcom i innowatorom polskiej gospodarki poświęcony został jeden z bloków tematycznych imprezy.
Wśród poruszanych tematów kongresu były m.in. bariery rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, ekspansja firm z Polski na rynki zagraniczne, bezpieczeństwo i jakość żywności. W kwestii ostatniego tematu wypowiadał się m.in. Tadeusz Wojciechowski, prezes zarządu Biura Promocji Jakości, ekspert Zespołu ds. Instytucjonalnej Reformy Systemu Bezpieczeństwa Żywności Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przewodniczący Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Jakości Żywności Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie.
Szczegóły dotyczące dyskusji dotyczącej żywności, wkrótce na www.zywnosc.com.pl. Zapraszamy!
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin