Ankieterzy u sadowników

zdjecie (45)

Do końca listopada, na terenie całej Polski, jest przeprowadzane obowiązkowe badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Osoby, których gospodarstwa zostały objęte badaniem, mogą udzielać wymaganych informacji na kilka sposobów. Sadownicy mogą sami wypełnić ankietę znajdującą się w Internecie lub odpowiedzieć na pytania ankietera przez telefon.

Najpierw, wylosowani do badania sadownicy, otrzymali pismo z prośbą o wzięcie udziału w ankiecie, która jest umieszczona na specjalnej aplikacji internetowej. Jeśli wylosowany przez urząd sadownik nie weźmie udziału w ankiecie internetowej, wówczas ankieter skontaktuje się z nim telefonicznie lub osobiście. W woj. mazowieckim znajduje się najwięcej gospodarstw sadowniczych w Polsce. W ramach badań statystycznych, w powiecie grójeckim, docelowo przebadanych zostanie 1700 sadów, w powiecie białobrzeskim 150, w powicie lipskim 127.

Ankieta zawiera pytania dotyczące głównie powierzchni sadów oraz odmian i gatunków znajdujących się w nich drzew owocowych.

Z danych GUS wynika, że w 2016 r. w całej Polsce było 177 tys. ha sadów jabłkowych, z czego w woj. mazowieckim blisko 42 proc. (73,7 tys. ha). Gruszki uprawiane były w polskich sadach na powierzchni 7,8 tys. ha (woj. mazowieckie blisko 40 proc. na 7,8 tys. ha); wiśnie na ponad 29 tys. ha (8,5 tys. ha); czereśnie na blisko 10 tys. ha (3 tys. ha).

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin