Mołdawskie winogrona

Projekt bez tytułu (57)

Polska jest jednym z największych odbiorców mołdawskich winogron w Unii Europejskiej. Tylko w 2014 roku ich import do naszego kraju wzrósł dziesięciokrotnie – w porównaniu do 2013 roku. I ta tendencja się utrzymuje.

Mołdawskie winogrona – najwyższej jakości, uprawiane zgodnie z naturą i wielowiekową tradycją, są coraz bardziej dostępne w Polsce dla amatorów tych niezwykle zdrowych owoców. Za sprawą bogatej oferty mołdawskich producentów, prezentowanej na Broniszach – Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym – będą jeszcze częściej trafiać na nasze stoły.

Wiedzą o odmianach winogron stołowych, ich walorach smakowych i zaletach zdrowotnych, w ramach Dni Mołdawskich na Rynku Hurtowym w Broniszach, podzielili się przedstawiciele Ambasady Republiki Mołdawii, Mołdawskiej Organizacji Promocji Inwestycji i Eksportu (Moldova Investment and Export Promotion Organization) oraz mołdawscy producenci winogron.

-O dojrzewających naturalnie w słońcu, najzdrowszych winogronach stołowych można mówić bez końca. Mołdawskie winogrona to kopalnia smaków i aromatów, które doceniają odbiorcy w całej Unii Europejskiej, a także np. w Azji. Wielowiekowa tradycja zobowiązuje. Nawet kształt naszego kraju przypomina kiść winorośli – to nie może być przypadek – podkreślał Iurie Bodrug, Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce.

Rolnicy z Mołdawii korzystają z żyznej gleby i zalet umiarkowanego klimatu oraz pogody z wieloma słonecznymi dniami, dzięki czemu winogrona stołowe mają bogaty, niepowtarzalny smak. Właśnie za to odbiorcy tak je cenią.

Blisko 80 rodzajów winogron stołowych dojrzewa w mołdawskim słońcu, na rynku międzynarodowym najlepiej znanych jest 10 odmian.

-Polska jest jednym z kluczowych rynków dla mołdawskich winogron stołowych w naszej części Europy. Jesteśmy dumni, że Bronisze są głównym kanałem szerokiej dystrybucji mołdawskich winogron w Polsce, a u naszych klientów, właścicieli małych sklepów owocowo-warzywnych, konsumenci mogą się zaopatrzyć w te pyszne owoce – podsumowuje Krzysztof Karpa, wiceprezes zarządu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego Bronisze.

Smak mołdawskich winogron – słodkich i soczystych, jest nieobcy polskim konsumentom, bowiem w czasach PRL-u trafiały one do naszego kraju w ramach wymiany gospodarczej krajów socjalistycznych. Po uzyskaniu niepodległości w 1991 r. Republika Mołdawii musiała na nowo dotrzeć do odbiorców, odbudować relacje gospodarcze. Udaje jej się to znakomicie, bowiem produkowane w republice owoce i warzywa, są bardzo cenione za wysoką jakość oraz za to, że są uprawiane naturalnie, z zachowaniem wysokich standardów jakości dotyczących bezpieczeństwa produktów żywnościowych.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin