Wzrosła produkcja pestycydów

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (33)

Produkcja pestycydów w polskich dużych przedsiębiorstwach w 2017 roku, osiągnęła rekordowy poziom 52 tys. ton. Wzrost produkcji widoczny był również w styczniu 2018 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wzrost krajowej produkcji w 2017 r. przełożył się na osłabienie importu pestycydów. Spadek importu był jednak niewielki w stosunku do wzrostu produkcji, a zużycie krajowe w dalszym stopniu zdominowane jest przez importowane środki ochrony roślin.

Krajowa produkcja, mimo wolumenowego wzrostu, nie jest w stanie skutecznie konkurować ze środkami zagranicznymi m.in. z uwagi na niższy poziom innowacyjności (wysokie koszty badań), a także zmniejszanie liczby preparatów dopuszczanych do stosowania. Większa produkcja w kraju lokowana jest w dużej mierze na rynkach zagranicznych.

Jak wynika z danych Eurostatu, eksport pestycydów z Polski w I-XI 2017 wzrósł o 38% r/r do 34 tys. t. głównie na rynek niemiecki – o 123% do 6,5 tys. t. Znacząco zwiększyła się także sprzedaż do krajów wschodnich, które są perspektywiczne z uwagi na rosnące zapotrzebowanie oraz preferencje niskich cen.

Dane: GUS

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin