Stop neonikotynoidom!

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (31)

Trzy substancje czynne z grupy neonikotynoidów (imidakloprid, klotianidyn i tiametoksam) – stanowią zagrożenie dla pszczół. Właśnie takie informacje zawarł unijny urząd ds. bezpieczeństwa żywności (EFSA) w najnowszym raporcie.

Jak wynika z najnowszego raportu EFSA, stosowanie imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu, wiąże się z dużym ryzykiem dla populacji pszczół, a ograniczenia w stosowaniu tych pestycydów, wprowadzone przez Unię Europejską w 2013 roku, są niewystarczające. Raport składa się z przeglądu ponad 700 publikacji naukowych na ten temat.

Opublikowany 28 lutego br. raport EFSA wynika z częściowego zakazu stosowania neonikotynoidów wprowadzonym w UE w 2013 roku. Na mocy rozporządzenia wprowadzającego zakaz, Urząd zobowiązany był do przygotowania przeglądów badań naukowych na temat szkodliwości tych pestycydów.

Kraje członkowskie będą głosować w tej sprawie 22 marca br. Głosowanie miało odbyć się już w zeszłym roku, ale zostało przełożone ze względu na brak porozumienia w tej sprawie i wielokrotnego podważania wytycznych na podstawie, których oceniano by szkodliwość neonikotynoidów dla pszczół.

Swoją decyzję EFSA oparła na dotychczas niezatwierdzonym przez państwa członkowskie dokumencie rejestracyjnym (The Bee Guidance Risk Document), który przez lata wielokrotnie był podważany przez naukowców i firmy z branży ochrony roślin. Pomimo w 2018 r. EFSA ponownie postanowiła go użyć dla oceny neonikotynoidów.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin