Upamiętnienie ruchów na rzecz powstania „Polskiego Cukru”

nowezzz (33)

20 maja w Toruniu odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu ruchów na rzecz powstania „Polskiego Cukru”.

Miało ono miejsce przed siedzibą Krajowej Spółki Cukrowej pod tablicą poświęconą „Pamięci rolników Regionu Toruńskiego walczących o prawo, wolność i sprawiedliwość”. Podczas spotkania uczestnicy wydarzeń sprzed 20 lat złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów.

− Dziś w Toruniu zebrali się ci, którzy walczyli o utworzenie Krajowej Spółki Cukrowej. Ówcześni mądrzy politycy, ale także przedstawiciele rolniczej "Solidarności". Cały sektor cukrowy miał być sprzedany w obce ręce i tylko determinacja tych osób sprawiła, że ta Spółka powstała. Nikt nie dawał jej wówczas szans. Mówiono, że sobie nie poradzi, ale ona ma się dobrze. Wiele razy mówiłem dobrze o Krajowej Spółce Cukrowej i wiele razy dziękowałem jej pracownikom. Podkreślam, to dzięki Waszemu zaangażowaniu Spółka jest w dobrej sytuacji −  tymi słowami minister Jan Krzysztof Ardanowski rozpoczął spotkanie.

W tym roku mija 20 lat od momentu, w którym została przegłosowana poprawka zgłoszona przez ówczesnego posła Gabriela Janowskiego, wzywająca Rząd RP do „podjęcia pilnych działań prawnych i organizacyjnych zmierzających do utworzenia spółki Polski Cukier S.A.” Był to decydujący moment dla przyszłości polskiego przemysłu cukrowniczego. W 1999 roku po raz pierwszy w oficjalnych dokumentach Sejmu RP zaczęło funkcjonować pojęcie „Polski Cukier”, jako spółki.

W 2019 roku przypada także 20. rocznica dwumiesięcznej okupacji siedziby Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowej w Zamościu. Wydarzenie to miało istotny wpływ na sposób postrzegania szans polskiego cukrownictwa. W działania te zaangażowało się wielu byłych i obecnych pracowników Krajowej Spółki Cukrowej.

Podczas uroczystości były minister rolnictwa Gabriel Janowski przypomniał zgromadzonym jak ciężka i długa była droga do powstania firmy. − KSC miała szczęście do zarządów. Spółka z 300-milionowego zadłużenia na początku wyszła na szerokie wody. Spółka, której miało nie być, przyniosła grubo ponad 1 miliard złotych czystego zysku od początku swojego istnienia. Bądźmy dumni z tego, co osiągnęliśmy!

Jednym z punktów programu była projekcja filmu poświęconego historii „Polskiego Cukru”. Dla uczestników spotkania była to także okazja to dzielenia się swoimi opowieściami z czasów wspólnych działań na rzecz powstania Krajowej Spółki Cukrowej.

Źródło: MRiRW