Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych

nowezzz (31)

– Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych jest świętem polskich rolników, ale jednocześnie pokazaniem społeczeństwu polskiemu i polskim rolnikom, jaki jest stan produkcji zwierzęcej w Polsce – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski w trakcie otwarcia imprezy.

Wystawa ta jest przeglądem najlepszych zwierząt z polskiej hodowli: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec i kóz, drobiu i zwierząt futerkowych. Jest tu także jedna rodzina pszczela rasy środkowoeuropejskiej. Ogółem przez 311 wystawców prezentowanych jest tu ok. 1,5 tys. sztuk zwierząt.

– Jestem pod wrażeniem jakości zwierząt hodowlanych prezentowanych podczas tej Wystawy, która jest doskonałą okazją pokazania stanu polskiej produkcji zwierzęcej. Wszystkim Polakom chcemy zaprezentować jak wyglądają najlepsze zwierzęta w naszym kraju, a wszystkim rolnikom chcemy przedstawić nasze działania związane ze wsparciem hodowli zwierząt, które mają służyć właśnie im – mówił minister Ardanowski,

– Zarzut, że nie wspieramy produkcji zwierzęcej w Polsce, jest zarzutem, który nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością – zaznaczył minister i dodał, że produkcja zwierzęca będzie wspierana, będzie mocno podtrzymywana i będzie się rozwijała.

– Bardzo liczę na jej rozwój w każdej dziedzinie. Największe nadzieje wiążę z bydłem mięsnym, z niektórymi gatunkami drobiu, a także z rozwojem produkcji jagnięciny – mamy do tego dobre warunki. W każdej dziedzinie możemy zwiększać produkcję – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister Ardanowski zapewnił, że państwo nie wycofuje się ze wsparcia produkcji zwierzęcej w Polsce.

 – Hodowla jest elementem produkcji zwierzęcej. Naszym wspólnym celem jest to, żeby rozwinąć produkcję zwierzęcą w każdym gatunku zwierząt, które hoduje się w naszym kraju. Hodowla jest tym elementem, który musi służyć wszystkim polskim rolnikom – podkreślił minister.

Podczas Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych zespoły sędziowskie powołane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oceniały zwierzęta grupy konkursowej. Za najlepsze zwierzęta przyznane zostały tytuły czempiona i wiceczempiona oraz złote i srebrne medale. Hodowcy zwierząt, które uzyskały tytuły czempionów, a także tych zwierząt, którym przyznane zostały złote medale otrzymały nagrody finansowe. Najlepsze zwierzęta zaprezentowane zostały szerokiej publiczności w czasie pokazów na specjalnie do tego celu przygotowanych ringach.

W ramach wystawowych ekspozycji prezentowane zostały także rasy rodzime: klacze ze źrebiętami koni ras: konik polski, huculskiej, wielkopolskiej, śląskiej, zimnokrwistej w typie sztumskim i sokólskim oraz ogiery zimnokrwiste w typie sztumskim i sokólskim, a także bydło rasy polska czerwona i białogrzbieta, owce wrzosówki, owce rasy merynos polski w starym typie oraz drób, króliki i szynszyle.

Organizatorem Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Instytut Zootechniki-Państwowy Instytut Badawczy, związki branżowe oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Źródło: MRiRW