Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (27)

Od 1 marca handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Najpierw do dwóch niedziel w tym roku, a następnie do jednej niedzieli w przyszłym. Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele.

W Senacie doprecyzowano kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Handel w kwiaciarniach będzie w niedziele dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami. W piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach, przeważająca działalność ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.

Zakaz handlu w niedziele, nie będzie obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie tak jak wcześniej uchwalił Sejm – w garnizonach. Poprato również senacką poprawkę wyłączającą spod zakazu handlu w niedziele sprzedaż ryb zarówno “z burty”, jak i z punktów pierwszej sprzedaży. Spod zakazu nie zostały wyłączone placówki działające na zasadzie franczyzy – właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził “we własnym imieniu i na własny rachunek”.

W Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc, handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele – m.in. w: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada br. Zgodnie z jej zapisami, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin