Zakaz handlu w niedzielę
Zakaz handlu został przegłosowany. Ustawa w pierwszej fazie ogranicza, a od 2020 r. w praktyce zakazuje handlu w niedziele.
Na posiedzeniu plenarnym, Sejm wprowadził ostatnie poprawki do projektu ustawy. Pierwsze zmiany nastąpią w 2019 r. Przez cały rok będzie 15 niedziel handlowych i 37 bez handlu. Handel będzie dozwolony w każdą ostatnią niedzielę w miesiącu oraz trzy niedziele przed świętami (analogicznie jak w 2018 r).
Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów. Przeciw było 156, a 23 wstrzymało się od głosu. Sprawą zajmie się teraz Senat.
Niemal całkowity zakaz handlu w niedziele wejdzie w życie od 2020 r. Nadal będą istniały trzy handlowe niedziele przed świętami. Handel będzie jednak dozwolony również w cztery dodatkowe. Reasumując – zakaz będzie obowiązywać w 45 niedziel w roku, a handel będzie dozwolony w 7.
Będą jednak wyjątki od uchwalonych zasad. W dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą handel będzie mógł się odbywać bez przeszkód.
Zakaz handlu nie będzie obowiązywać na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Jedna z poprawek poszerzyła katalog podmiotów wyłączonych z zakazu handlu. Na liście są teraz dodatkowo piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych. Co ważne, ustawa wyłączyła z zakazu handlu sklepy internetowe.
Na liście podmiotów, gdzie handel nadal będzie możliwy znajdują się m.in. apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach.
Pod względem zakazu handlu w niedzielę, rozwiązania europejskie różnią się. Tendencja w Europie zmierza w kierunku liberalizacji zasad dotyczących handlu w niedziele. Przepisy w tej sprawie zmieniły m.in. Portugalia, Finlandia i Francja. W Austrii i Niemczech obowiązuje niemal całkowity zakaz. Z kolei Czechy i Węgry wprowadziły zakaz handlu w niedziele, ale z niego po jakimś czasie zrezygnowały.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin