Handel w niedzielę ograniczony!

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (97)

Prezydent RP Andrzej Duda, podpisał ustawę ograniczającą handel w niedziele. Nowe przepisy będą wdrażane etapami.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy ograniczającej handel w niedziele.

– Mądre podejście, bo ustawa nie zakazuje natychmiast handlu w każdą niedzielę miesiąca. Ten zakaz jest wprowadzany etapami: dwie niedziele w miesiącu – po 1 marca, kiedy ustawa wejdzie w życie do końca 2018 roku; później trzy niedziele w roku 2019 i pełny zakaz handlu w niedzielę dopiero w 2020 roku. A więc będzie to nadchodziło stopniowo. Mam nadzieję, że dzięki temu ta zmiana będzie łatwiej przyjęta i ten okres przejściowy będzie pewnym amortyzatorem dla tej zmiany – powiedział prezydent. Dodał, że ustawa przewiduje cały szereg włączeń: i co do dni, i co do branż, w których ta działalność jest prowadzona.

Prezydent podkreślił, że wierzy, że ta ustawa daje możliwość wyrównywania szans dzieciom, aby miały jednakowy kontakt ze swoimi rodzicami, tak jak te dzieci, których rodzice nie muszą pracować w niedziele.

Autorem pierwotnego projektu ustawy o zakazie handlu w niedziele była NSZZ "Solidarność". 

– Na ten dzień czekaliśmy długo, a szczególnie czekali pracownicy w handlu, a jest ich prawie 1 mln 200 tys. pracujących. To wielki krok do przodu w kierunku cywilizacji, jeśli chodzi o Prawo pracy, jeśli chodzi o pracowników, traktowanie ich w sposób podmiotowy a nie przedmiotowy – podkreślał podczas uroczystości szef Solidarności Piotr Duda

Piotr Duda przypomniał, że w ostatnich 28 latach, to trzeci przygotowany z udziałem "S" obywatelski projekt ustawy, który "przeszedł całą procedurę" – od zawiązania komitetu, zebrania podpisów, przejścia całej drogi parlamentarnej – do podpisu prezydenta. Przypomniał, że chodzi o ustawę z 2005 roku o emeryturach górniczych, ustawę z 2010 roku wprowadzającej wolne od pracy Święto Trzech Króli. Ostatnią jest podpisana we wtorek przez prezydenta ustawa ograniczająca handel w niedziele. Piotr Duda zapowiedział także, że Solidarność będzie dążyła do dalszych zmian w Kodeksie Pracy.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin