Ruszył odstrzał dzików

Walka z ASF w toku. Ministerstwo rolnictwa apeluje, aby nie utrudniać odstrzału dzików. Nowa specustawa wprowadza kary dla tych, którzy czynnie mu się sprzeciwiają. Będą one dotyczyć osób, które świadomie blokują nagonkę lub zabraniają na danym terenie na prowadzenie odstrzału.
Polowania na dziki wystartowały. Wraz z nimi pojawił się apel, by nie utrudniać działań myśliwym, skierowany szczególnie do mieszkańców terenów, gdzie są one realizowane. Zima sprzyja tropieniu dzików, zarówno w lasach, jak i na polach. Polowanie w tym zakresie jest także prowadzone na terenie miast.
Odstrzał dzików w pierwszej kolejności ma być przeprowadzony na wschód od Wisły. Populacja tych zwierząt ma się tam zmniejszyć do poziomu 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy. Kolejny etap odstrzału zakłada zmniejszenie populacji dzików do tej samej wielkości na terenie pozostałej części kraju.
Tymczasem, ASF rozprzestrzenia się na terenie Unii Europejskiej. Od lipca 2017 roku, w krajach UE odnotowano w sumie 3089 przypadków choroby u dzików oraz 122 ogniska u świń. Afrykański pomór świń wciąż jest wykrywany w krajach Europy Wschodniej – w Polsce, na Litwie oraz w Estonii. W ubiegłym roku, wirus był aktywny szczególnie latem. Służby weterynaryjne stwierdzały go zarówno u dzików, jak i świń domowych. Choroba coraz częściej pojawia się w krajach sąsiadujących z UE. Na Ukrainie aż 31 z 60 ognisk służby weterynaryjne stwierdziły w drugim półroczu 2017 roku. ASF wciąż jest również wykrywany w Rosji.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin