Czy czeka nas chaos w branży mięsnej?

asf dzik

Z Tadeuszem Wojciechowskim – prezesem Fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności rozmawia Marek Bielski.

Panie Tadeuszu, jak ocenia Pan sytuację panującą obecnie na rynku mięsnym? Co dzieje się teraz i co będzie się działo w najbliższych dniach?

Na rynku jest bardzo źle i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja się poprawiła, a wręcz przeciwnie. Mój pesymizm wynika przede wszystkim z faktu, że ani Inspekcja Weterynaryjna, ani GIW nie są przygotowane do wyzwań, które czekają nas już niedługo, bo po 14 grudnia br. W tym dniu wchodzi bowiem w życie rozporządzenie 2017/625, co oznacza, że już wkrótce zabraknie narzędzi prawnych do badania mięsa i do nakładania kar. Myślę, że z tego powodu można będzie spodziewać się masowych odwołań do sądów przez podmioty działające na rynku mięsa. Wszystko dlatego, że kary nakładane po 14 grudnia mogą być, i z pewnością będą, kwestionowane. Na zamęt panujący w tej chwili w branży mięsnej ma ponadto wpływ brak procedur, które do dziś nie zostały wydane przez Główny Inspektorat Weterynarii. Nie bez znaczenia są także ogromne zmiany w samej organizacji. Mam tu na myśli odwołanie dwóch zastępców oraz Głównego Lekarza Weterynarii. Te działania, jak widać, ani trochę nie pomogły w opanowaniu Afrykańskiego Pomoru Świń, którego konsekwencją może być zakaz eksportu mięsa wieprzowego nie tylko do krajów Europy, ale również do wszystkich krajów trzecich i to nie tylko Chin, czy innych krajów azjatyckich, ale również będzie to dotyczyło USA. Uważam, że potrzebne są szybkie i radykalne działania! Przede wszystkim musi zostać powołany kompetentny komitet, który stanie na czele zarządzania ASFem, ponieważ jest to ogromny problem nie tylko dla Inspekcji Weterynaryjnej, ale również pozostałych służb związanych z ochroną środowiska, lasami państwowymi dl całego państwa.

Jakie czynności podjęto zatem w tym kierunku?

Niestety żadnych i jest to smutna wiadomość. Pełnomocnikiem rządu do spraw ASF jest bowiem osoba nie posiadająca nawet minimalnych kompetencji w tym zakresie. Jestem pewien, że w Polsce jest wielu wykwalifikowanych fachowców, którzy mogliby podjąć odpowiednie, i co najważniejsze – skuteczne działania. Brakuje poza tym ustawy weterynaryjnej. Jej procedowanie trwa od 1,5 roku i w dalszym ciągu nie ujrzała światła dziennego. Nie wspominam już nawet o reformie Urzędowej Kontroli Żywności, która w pierwszej wersji została wpisana do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i była okrętem flagowym polskiego rządu. Projekt ten został niestety zarzucony i do dziś nie bardzo wiadomo, jaka jest alternatywa dla reformy systemu bezpieczeństwa żywności.

To dość mocne słowa…

Uważam, że trzeba mówić w sposób adekwatny do sytuacji. Byłem ekspertem zespołu do spraw instytucjonalnej reformy Systemu Bezpieczeństwa Żywności w Ministerstwie Rolnictwa przygotowanej przez poprzedniego ministra rolnictwa, Krzysztofa Jurgiela. Doprowadziliśmy do powstania ustawy o powołaniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Utknęła ona w parlamencie i do tej pory nie jest procedowana. Brak tej reformy, według mnie, będzie skutkował zmniejszeniem wiarygodności polskiej żywności, a tym samym eksportu.

Czym obecnie się Pan zajmuje?

Reprezentuję Fundację Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności, która w formie Think tanku działa od lipca bieżącego roku. Jest to kolegialne, interdyscyplinarne ciało, w którym zasiadają lekarze weterynarii, medycyny, ekonomiści, prawnicy i technolodzy żywności. Próbujemy wspólnie definiować obszary będące zagrożeniem dla rozwoju rynku rolno-spożywczego. Należy do nich na przykład kwestia identyfikacji zwierząt, wiarygodności, identyfikowalności sektora mięsa wołowego, drobiowego czy innych asortymentów, dobrostanu zwierząt, nadmiernego stosowania leków weterynaryjnych itp. Dziedzin, które wymagają poprawy jest mnóstwo. Przewodniczącym Fundacji jest profesor Krzysztof Ludwicki, były dyrektor Państwowego Zakładu Higieny, a ja mam przyjemność być jej prezesem.

I ostatnie pytanie – czego należy życzyć naszej branży na Święta i na Nowy Rok?

Powiem krótko – odwagi, konsekwencji i kompetencji.

Dziękuję za rozmowę.

 

Kontakt:
660444100
Biuro@forumbz.pl

www.forumbz.pl

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin