Boże Narodzenie 2017

bp sawczuk 10

Drodzy Czytelnicy, Szanowni Producenci i Przetwórcy Żywności,

Dużo pięknych życzeń słyszymy w Święta Bożego Narodzenia, bo te Święta uderzają w czułą strunę ludzkich serc, wydobywając z nich dobro i życzliwość. Dzieci mówią o swoich marzeniach, tworzą długie listy rzeczy, które chciałyby dostać pod choinkę. W miarę upływu czasu marzenia się jednak zmieniają, stają się bardziej „duchowe”, a ich lista coraz krótsza. Ziemskie marzenia dzieci spełniają rodzice, ziemskie marzenia dorosłych spełniają oni sami. Są jednak i nie-ziemskie marzenia. Zaczynamy coraz bardziej rozumieć, że to one są najważniejsze i że mogą być zaspokojone jedynie przez Kogoś, kto nie pochodzi z ziemi, ale z nieba – przez Jezusa.

Wielu ludzi o Nim myśli, ale nie oni Go wymyślili, wielu też o Nim marzy, ale On nie powstał z ich marzeń. On istniał zanim pojawiła się w ludzkiej głowie pierwsza myśl i pierwsze marzenie, zanim w ogóle pojawił się człowiek. Narodził się w Betlejem, bo to miasto było przewidziane w odwiecznym planie zbawienia. Objawił się jako Emmanuel – Bóg z nami, Bóg bliski, Bóg „ludzki”. Św. Paweł pisze do Rzymian – jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam? (Rz 8,31). Ale jeśli Bóg z nami, to jakże my możemy być przeciwko sobie nawzajem? A niestety tak często jest. Oby dostojny spokój betlejemskiej groty przeniknął nas w tegoroczne Święta, przyniósł uspokojenie emocji i wyciszenie sporów. Nadchodzący zaś Nowy Rok, w którym będziemy obchodzili 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości, niech obudzi w nas prawdziwą troskę o dobro wspólne, jakim jest nasz Dom Ojczysty.

Szanowni Państwo, życzę Wam prawdziwego pokoju serca i radości. Niech te piękne Święta przyniosą Wam trochę wytchnienia i odrodzą Wasze siły. Niech Chrystus, który przyszedł jako Światłość ze Światłości, w nowym roku zainspiruje Wasze myśli i zapali Was do takich działań, których celem będzie nie tylko zawodowy sukces, ale i dobro otaczających Was ludzi i dobro Polski.

Z serca Wam błogosławię.

 

Bp Piotr Sawczuk
Delegat Konferencji Episkopatu Polski
ds. Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności