Bistrobot serwujący automatycznie zdrowe posiłki

bistrobot

Czy jedzenie kupowane w automatach może być ciepłe, smaczne i zdrowe? Dzięki studentom i absolwentom Politechniki Wrocławskiej już tak. Opracowali oni innowacyjny automat wydający gorącą żywność. W ofercie są m.in. sajgonki, pierogi ruskie oraz wołowina po seczuańsku.

Bistrobot, który stanął w holu budynku D-1, to dzieło firmy założonej i współtworzonej przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Ich prototypowa maszyna przygotowuje w czasie do czterech minut gorące posiłki o wadze od 200 do 350 g w zależności od posiłku. Jak mówi Wojciech Jopek, koordynator projektu najnowsze badania wskazują, że Polacy coraz częściej jedzą poza domem, bo jest to dla nich wygodniejsze i pozwala zaoszczędzić czas. Coraz większą uwagę zwracamy też na skład potraw.

– Nasz pomysł łączy wszystkie te trzy elementy, a więc zdrową żywność, wygodę i oszczędność czasu. Przygotowanie posiłku trwa zaledwie 3-4 minuty, a dostajemy danie restauracyjne, które nie ma żadnych konserwantów czy ulepszaczy i jest przygotowywane ze świeżych składników – mówi Wojciech Jopek.

Koordynator projektu Wojciech Jopek prezentuje Bistrobota na Politechnice Wrocławskiej

O smak potraw dba Łukasz Bularz, szef kuchni jednej z krakowskich firm. Przygotowane przez niego zbilansowane dania są poddawane tzw. szokowanemu mrożeniu i do momentu ich wyboru w automacie utrzymywane w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Gdy klient zdecyduje się kupić któryś z produktów z menu, Bistrobot podgrzewa i zapieka posiłek w specjalnej hybrydowej komorze grzewczej. Dzięki zastosowaniu tej rewolucyjnej w gastronomii technologii posiłek zachowuje świeżość i walory smakowe.

W tej chwili menu składa się z sześciu propozycji, ale w sumie może to być nawet dziewięć potraw. Obecnie do wyboru są lasagna mięsna, wołowina po seczuańsku, sajgonki, pierogi ruskie, pierogi z mięsem i burrito z mięsem. Każda potrawa wydawana jest na ekologicznych tackach i z drewnianymi sztućcami.

– Zdecydowaliśmy się na otwarcie pierwszego automatu na Politechnice Wrocławskiej, by podziękować naszej Alma Mater. To właśnie tutaj zdobywaliśmy wykształcenie, poznaliśmy się i w efekcie założyliśmy naszą firmę – dodaje Wojciech Jopek.

Wkrótce na PWr mają się pojawić kolejne tego typu maszyny. Więcej o urządzeniu Bistrobot na stronie oraz na profilu FB.

Źródło: Politechnika Wrocławska