Świąteczne posiłki/wysiłki

stół wigilijny

Bitwa na śnieżki, lepienie bałwana czy śpiewanie kolęd. To tylko niektóre ze sposobów, które możemy wykorzystać, by spalić poświąteczne kalorie. Potrawy wigilijne, choć postne, są niestety ciężkostrawne i tuczące. Przygotowujmy więc wigilijne potrawy i już myślmy, jak zgubić zbędne kilogramy. O świętowaniu i uważnym jedzeniu, choć pozornie może się to wykluczać, porozmawialiśmy z Adrianną Drab, dietetykiem.

Autor: Maria Sikorska

Maria Sikorska: By tradycji stało się zadość, powinniśmy spróbować każdej z 12 potraw. Jak to zrobić, a jednocześnie nie przesadzić? Chyba że to pytanie z gatunku retorycznych?

Adrianna Drab: Trzeba jeść, w święta nie ma miejsca na puste talerze i brzuchy, ale pamiętajmy, że kaloryczna kolacja może nam pozostawić po sobie długotrwały prezent w postaci dodatkowych kilogramów. Jedzmy więc, a potem pamiętajmy o ruchu –  choćby spacerze.

M.S.: Jak Wigilia, to i karp. Ta ryba nie należy raczej do lekkostrawnych.

A.D.: Najbardziej kaloryczny jest karp smażony w panierce z jajka i bułki tartej – to około 170 kalorii. Lepiej więc zastąpić go gotowanym karpiem w  galarecie (ok. 136 kcal). Nieco więcej, ale także na odpowiednim poziomie, ma porcja karpia upieczonego z  ziołami. Na niego także warto się skusić.

M.S.: Pierogi to bomba kaloryczna?

A.D.: Pierogi gotowane nie narobią nam sporych szkód w wadze. To około 160 kalorii.  Można sobie pozwolić także na pierogi pieczone. Najcięższe i najbardziej tłuste, są pierogi gotowane i obsmażane. Dostarczą ok. 220 kcal. A jeśli jeszcze dojdzie do tego okrasa, jakiś boczek, to…już lepiej nie kończyć. Uważajmy z porcjami grochu z kapustą, z makowcem i kutią. Tu małe grzeszki żywieniowe mogą mieć większe konsekwencje – pod różnymi względami.

M.S.: Ile kalorii ma barszcz z uszkami?

A.D.: To zależy. Zupa sama w sobie nie jest kaloryczna. Jednak uszka mogą w tym przypadku być zwodnicze. Cztery małe to już prawie 100 kalorii. Zazwyczaj jednak na czterech nie kończymy.

M.S.: Zupa grzybowa nie wydaje się być kaloryczna, podobnie jak barszcz.

A.D.: Jeśli nie jest zabielana, ma około 30 kalorii. Porcja grzybowej z makaronem i śmietanką ma już nawet 300 kcal. Jeśli już postanowimy zgrzeszyć w tym zakresie, to dodajmy do zupy pietruszkę przyspieszającą przemianę materii.

M.S.: Jak spalić kalorie z potraw wigilijnych?

A.D.: Nie trzeba wymyślać specjalnych diet ani programów treningowych. Rozwiązaniem jest ruch. Pamiętajmy w święta o spacerach. Śmiejmy się sporo, sprzątajmy energicznie ze stołu, głośno śpiewajmy kolędy. Każdy powód do wykonywania różnych czynności, w przeciwieństwie do okupowania kanapy, jest dobry. Wolny spacer, który trwa 40 minut, to spalonych 100 kalorii. Półgodzinna bitwa na śnieżki to zgubionych 250 kalorii, a ulepienie bałwana prawie 300. Mniej przyjemne sprzątanie np. jednego pomieszczenia domowego, pozwala nam spalić 160 kalorii.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin