Wkrótce pakt dla obszarów wiejskich

gospodarstwo rolne

Wkrótce zostanie przedstawiony kompleksowy program dla rolników, by więcej produktów mogli sprzedawać bezpośrednio, co przełoży się na większe marże dla nich – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy w Warszawie.

Morawiecki podkreślał, że rząd chce poszerzyć zakres działania ustawy o rolniczym handlu detalicznym, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje płody rolne z pominięciem wielkich pośredników, by ich marże wzrosły. Było to jednym z rolniczych postulatów. Szef rządu zapowiedział, że wkrótce minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel ma zaprezentować "kompleksowy program dla rolników", chodzi o "pakt dla obszarów wiejskich". Ma on być elementem realizacji "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" i objąć wszystkie instrumenty, które w Polsce są stosowane i będą stosowane, jeśli chodzi o rozwój polskiej wsi. Jego celem jest zapewnienie spójność między działaniami rządu i samorządów, a także wzmocnienie rolnictwa.

Od początku ubiegłego roku obowiązuje ustawa, która umożliwia rolnikom prowadzenia tzw. rolniczego handlu detalicznego, czyli sprzedaży bezpośredniej. Do 20 tys. zł obrotu, taka sprzedaż jest nieopodatkowana. Po przekroczeniu tej kwoty, podatek wynosi 2 proc. od obrotu. Rolnicy, po zarejestrowaniu, mogą sprzedawać przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Warunkiem jest jednak ich sprzedaż odbiorcy końcowemu.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin