Palące problemy tytoniarzy

tytoń

Polska należy do grona najważniejszych producentów tytoniu w Europie. Jednak producenci borykają się z różnymi problemami, m.in. z opóźnieniami lub brakiem zapłaty za dostarczony surowiec. Mówili o nich podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa.

Plantatorzy zgłaszają swoje problemy już po raz kolejny. Wiceminister Ryszard Zarudzki zapewnił ich, że na bieżąco monitoruje sytuację związaną z postępowaniami dotyczącymi dwóch dużych firm zalegającym rolnikom z płatnościami. W obu sprawach wystąpił do Zbigniewa Ziobro, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego z prośbą o zagwarantowanie uregulowania spłaty długów wobec producentów tytoniu. Działania śledczych trwają.

W Polsce tytoń uprawia się na powierzchni ok. 12,2 tys. ha i skupuje rocznie od 26 do 30 tys. ton surowca. Podmioty wytwarzające wyroby tytoniowe zaopatrują się na naszym rynku, ale w jeszcze większym stopniu na światowych. Oznacza to, że odnotowujemy znaczny import surowca tytoniowego, który rocznie wynosi ponad 120 tys. ton.

Część polskiej produkcji (krajowy tytoń jest bardzo dobrej jakości) trafia na wymagające rynki, czyli na Bliski Wschód i do krajów Europy Zachodniej.

Konkurencja światowa na rynku tytoniu jest ogromna, dlatego ministerstwo wydało zarządzenie w sprawie powołania zespołu do spraw zidentyfikowania barier i możliwych do zastosowania rozwiązań na rynku tytoniu. Zespół ma przedstawić w maju wypracowane propozycje.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin