Na Kujawach o polskiej białej gęsi

nowezzz (22)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty na Kujawach uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym, w ramach forum gospodarczego Polska-Japonia, przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim możliwości zwiększenia eksportu puchu i pierza z hodowanych w Polsce gęsi na rynek japoński.

Minister Ardanowski, który od wielu lat wspiera rozwój przyzagrodowej hodowli gęsi na Kujawach, Pomorzu i innych regionach naszego kraju, podkreślił nie tylko bogatą tradycję tej hodowli, ale także fakt, że może być ona skuteczną alternatywą, zwiększającą dochody rolnicze. Znakomitej jakości, prozdrowotne mięso, podroby oraz pierze i puch znajdują coraz większe uznanie u bogatych i dbających o swoje zdrowie klientów nie tylko w Polsce.

Z 46 mln euro naszego eksportu artykułów rolno-spożywczych do Japonii prawie jedną czwartą stanowią puch i pierze. Natomiast gęsina znakomicie sprzedaje się w Niemczech.

Dania z mięsa gęsiego, np. półgęsek, gęsi pipek, pierogi, czernina i in. są poszukiwane w najlepszych restauracjach.

W rozmowach z ministrem hodowcy gęsi podkreślali łatwość chowu, jego proekologiczny charakter, niskie koszty utrzymania zwierząt, gdyż nie wymagają one drogich budynków i technologii, a także zapotrzebowanie rynku i stosunkową łatwość opłacalnej sprzedaży. Minister Ardanowski podziękował wszystkim zaangażowanym w działalność Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi, a przede wszystkim wyraził uznanie i szacunek dla niezmożonej pracy prezesa zarządu FHPBG Andrzeja Kloneckiego, niestrudzonego propagatora hodowli i chowu polskiej gęsi.

Źródło: MRiRW