Handel sprzyja rozprzestrzenianiu szkodników

handel zywnosc

W jednym z ostatnich wywiadów Bernhard Url, dyrektor Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ostrzegł, że wszelkiego rodzaju międzynarodowe umowy handlowe wiążą się z ogromnym ryzykiem rozprzestrzeniania szkodników i importu gatunków inwazyjnych na obszar Unii Europejskiej.

Wraz z przyspieszeniem globalizacji w ostatnich latach szkodniki coraz częściej przekraczają granice między krajami, korzystając z nowoczesnych środków transportu. W Europie już teraz można zaobserwować gatunki do tej pory uważane za egzotyczne.

Wkraczanie na obszar UE nowych gatunków może mieć duże konsekwencje dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak również dla bezpieczeństwa żywności.

„Jeśli prowadzimy globalny handel – z towarami, zwierzętami, przepływem ludzi – to również handlujemy zagrożeniami na całym świecie”, powiedział Bernhard Url. „To naturalne i prowadzi do pojawienia się nowych zagrożeń, jak również starych zagrożeń, z którymi nie mieliśmy do czynienia już od wielu lat”. Zaleca, aby Europa przygotowała się na tego rodzaju „nowe” zagrożenia.

Jak rząd, sektor medyczny, podmioty łańcucha żywnościowego i obywatele mogą się do tego przygotować? Zdaniem CEPA rozwiązaniem może być tylko profesjonalizacja sektora ochrony przed szkodnikami.

Martyna Frątczak
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin