test
test
Jestem czysty jak łza – podkreślił Lech Wałęsa. Co więcej, zapewnił, że Jarosław Kaczyński jeszcze go przeprosi. – Poudowadniam i będziecie zaskoczeni – zapowiedział były prezydent. Odniósł się też do nowych informacji ws. ks. Jankowskiego: – Różni ludzie mogą się budzić i opowiadać głupoty.
W jednym z ostatnich wywiadów Bernhard Url, dyrektor Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ostrzegł, że wszelkiego rodzaju międzynarodowe umowy handlowe wiążą się z ogromnym ryzykiem rozprzestrzeniania szkodników i importu gatunków inwazyjnych na obszar Unii Europejskiej.
Wraz z przyspieszeniem globalizacji w ostatnich latach szkodniki coraz częściej przekraczają granice między krajami, korzystając z nowoczesnych środków transportu. W Europie już teraz można zaobserwować gatunki do tej pory uważane za egzotyczne.
Wkraczanie na obszar UE nowych gatunków może mieć duże konsekwencje dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak również dla bezpieczeństwa żywności.
„Jeśli prowadzimy globalny handel – z towarami, zwierzętami, przepływem ludzi – to również handlujemy zagrożeniami na całym świecie”, powiedział Bernhard Url. „To naturalne i prowadzi do pojawienia się nowych zagrożeń, jak również starych zagrożeń, z którymi nie mieliśmy do czynienia już od wielu lat”. Zaleca, aby Europa przygotowała się na tego rodzaju „nowe” zagrożenia.
Jak rząd, sektor medyczny, podmioty łańcucha żywnościowego i obywatele mogą się do tego przygotować? Zdaniem CEPA rozwiązaniem może być tylko profesjonalizacja sektora ochrony przed szkodnikami.
Martyna Frątczak
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin