Come back do RPA?

hjsryfde

Eksport drobiu do RPA jest zablokowany od dwóch lat. Może to się jednak zmienić. W Polsce odbyła się wizyta służb weterynaryjnych Republiki Południowej Afryki. Jeśli kontrola wypadnie pomyślnie, krajowy hit eksportowy może ponownie wróci na ten odległy, istotny i perspektywiczny rynek.

Wizytę gości z RPA rozpoczęło spotkanie w Głównym Inspektoracie Weterynarii, podczas którego delegacja została szczegółowo zaznajomiona m.in. ze strukturą Inspekcji Weterynaryjnej w Polsce oraz systemem zapobiegania, nadzoru i zwalczania grypy ptaków. Następnie inspektorzy odwiedzili także fermę drobiu, aby sprawdzić skuteczność wdrożenia zasad bioasekuracji w gospodarstwie. Odbyło się spotkanie zamykające, w trakcie którego przedstawiciele RPA dokonali podsumowania i podzielili się spostrzeżeniami z wizyty w naszym kraju. Celem misji jest ocena skuteczności zastosowanych środków kontroli wobec ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, które wystąpiły w Polsce na przełomie 2016 i 2017 roku.

Misja przedstawicieli południowoafrykańskich służb weterynaryjnych w Polsce wpisuje się w strategię wielomiesięcznych działań Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej, zmierzających do powrotu polskiego drobiu na tamtejszy rynek. Przypomnijmy – w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, które pojawiły się w większości krajów Unii Europejskiej na przełomie 2016 i 2017 roku, tamtejsze władze zamknęły swój rynek na mięso drobiowe pochodzące z UE.

Polska jest jednym z trzech państw w Unii Europejskiej, poza Węgrami i Hiszpanią, które odwiedzą przedstawiciele służb weterynaryjnych Republiki Południowej Afryki.

Pod koniec 2016 roku odbyła się misja handlowa do RPA z licznym udziałem przedstawicieli polskich zakładów drobiarskich oraz administracji rządowej, której organizatorem było KRD-IG. Poza spotkaniami ze służbami weterynaryjnymi i celnymi Afryki Południowej, a także tamtejszymi importerami drobiu, promowane były walory smakowe oraz najwyższa jakość polskiego mięsa drobiowego.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin