BioFach 2018
W Norymberdze trwają Międzynarodowe Targi BioFach 2018 i VIVANESS. To największa na świecie impreza wystawiennicza produktów ekologicznych. Impreza od zawsze zachwyca rozmachem i bogactwem propozycji. Wśród wyróżniających się trendów na rynku BIO żywności, można zauważyć coraz szerszą ofertę produktów dla osób z uczuleniami pokarmowymi, a także produktów gotowych.
Tegoroczna edycja imprezy, w której wzięło udział około 8 tys. wystawców, pozwoliła pobić kolejny rekord popularności. W 2018 roku organizatorzy dostali do dyspozycji 2 kolejne hale wystawiennicze. Tematyka BioFach obejmuje wszystko, co związane jest z żywnością wyprodukowaną metodami ekologicznymi, w tym surowce, półprodukty, komponenty, wyroby gotowe dla przemysłu rolno-spożywczego.
Trudno zajmować się jedzeniem, nie poznając jego smaku i tajników historii, produkcji oraz jakości. Pomagają w tym specjalnie przygotowane sekcje „Worlds of Experience”. W tym roku poświęcono je m.in. serom, oliwie z oliwek, rybom oraz kawie. Odwiedzający mogli degustować, oceniać a także brać udział w warsztatach i słuchać prezentacji specjalistów.
Tematyka prezentacji na towarzyszącym targom kongresie, analiza oferty producentów, a także obserwacja pokazywanych w trakcie BioFachu nowości, pozwala nakreślić trendy panujące na światowych rynkach żywności ekologicznej. Z pewnością jest to nastawienie na konsumentów z nietolerancją laktozy, glutenu czy też białka pszenicy, a także wegetarian. Dało się zauważyć lawinowo rosnącą ofertę ekologicznych produktów gotowych (tzw. convenience), czyli takich, które wystarczy np. podgrzać i są już gotowe do spożycia. Coraz większą uwagę odwiedzających Targi BioFach przykuwa również oferta producentów ekologicznych opakowań. Bazowanie na opakowaniach biodegradowalnych, papierze z recyklingu lub z certyfikatami FSC, powinno powoli stawać się standardem.
Jak co roku, na największych światowych targach, nie zabrakło przedstawicieli Polski. Do Norymbergi wybrali się przedstawiciele najważniejszych, 29 stowarzyszeń zrzeszających polskich producentów żywności ekologicznej (Polska Izba Żywności Ekologicznej, Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych „Ekołan” oraz Związek Zawodowy Rolników Ekologicznych Św. Franciszka z Asyżu). Część firm zdecydowało się także na samodzielne stoisko. Na krajowym stoisku, prowadzone były pokazy kulinarne z wykorzystaniem polskich certyfikowanych produktów ekologicznych oraz liczne degustacji dla odwiedzających. Podczas imprezy promowane były także polskie marki, które są tam obecne od 2005 roku. Udział krajowych producentów w tej zielonej imprezie, ma na celu promowanie wysokiej jakości żywności i walorów tradycyjnej polskiej kuchni, co wiąże się z upowszechnianiem wizerunku, zwiększeniem rozpoznawalności oraz wzrostem zainteresowania produktami ekologicznymi na arenie międzynarodowej. Zagraniczni kontrahenci poszukiwali u polskich dostawców przede wszystkim surowców.
Wystawę odwiedził sekretarz stanu Jacek Bogucki. Wiceminister wziął udział w oficjalnym otwarciu polskiego stoiska narodowego, zorganizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a także w ceremonii otwarcia targów. Swoją wizytę na BioFach 2018, polski wiceminister rozpoczął od spotkania z zastępcą ministra ds. polityki rolnej i żywności Ukrainy Olgą Trofimcewą, zajmującą się kwestiami integracji europejskiej. W trakcie rozmowy poruszono kwestie związane ze współpracą pomiędzy Polską i Ukrainą w dziedzinie rolnictwa, w tym rolnictwa ekologicznego. Strona ukraińska wyraziła zainteresowanie wsparciem eksperckim w zakresie rolnictwa ekologicznego (w szczególności − system kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym). Wiceminister Bogucki potwierdził gotowość do dzielenia się polskimi doświadczeniami w tym obszarze, podkreślając jednocześnie konieczność przestrzegania przez Ukrainę europejskich standardów i norm w zakresie rolnictwa ekologicznego. Jacek Bogucki potwierdził wolę rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, zarówno w zakresie intensyfikacji wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi jak i przekazywania wiedzy oraz doświadczeń dotyczących dostosowania ukraińskiego rolnictwa do wymogów i standardów unijnych, w tym dotyczących jakości i bezpieczeństwa żywności. Polski wiceminister zwrócił uwagę na znaczenie pogłębionej współpracy w zakresie zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń. Podkreślił również, że Polsce zależy na dostępie do rynku ukraińskiego dla polskiego mięsa wieprzowego i jego przetworów. W tym kontekście, Polska liczy na uznanie przez stronę ukraińską zasad regionalizacji, ustalonej w oparciu o przepisy Unii Europejskiej, zgodnie z zasadami Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.
To, co można zaobserwować podczas targów, to fakt, że żywność ekologiczna staje się zjawiskiem coraz szerszym i wymykającym się jednoznacznym klasyfikacjom. Z jednej strony wpisuje się w trend lokalności i niskoskalowości, ale jest także zjawiskiem globalnym. Widać nastawienie na możliwie wysoką jakość odżywczą produktów, a także wykorzystywanie technologii przyjaznych środowisku.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin