26 edycja konkursu AGROLIGA

nowezzzzz4 (3)

Rolnictwo to ważna gałąź polskiej gospodarki i jest fundamentem naszego bezpieczeństwa żywnościowego − podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas gali AgroLigi 2018.

W Belwederze odbyła się uroczysta gala podsumowująca 26 edycję konkursu Agroliga. Konkurs ten, to najlepsi rolnicy i najlepsze agrofirmy z całego kraju. W poniedziałkowej uroczystości brali udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i sekretarz stanu w MRiRW Tadeusz Romańczuk.

Prezydent podkreślił, że rolnicy oraz agroprzedsiębiorcy rozwijając swoje gospodarstwa oraz firmy rolno-spożywcze – mimo różnych trudności, w tym pogodowych – wpływają na rozwój gospodarczy kraju.

Mistrzami krajowymi AgroLigi 2018 zostali Antoni Kuśmierczak, Anna Kuśmierczak-Kuceł oraz Ireneusz Kuśmierczak, którzy w Bełżcu (woj. lubelskie) prowadzą 125-ha gospodarstwo rybackie specjalizujące się w hodowli m.in. karpia, amurów, linów, szczupaków, sandaczy. Gospodarstwo udostępnia też stawy dla wędkarzy.

W kategorii firma tytułem mistrza uhonorowana została firma Roltoma Tomasz Stypułkowski w Sokołach (woj. podlaskie). Przedsiębiorstwo od 2006 roku zajmuje się zaopatrzeniem w maszyny rolnicze i zapewnia części zamienne do nich.

Podczas uroczystości w Belwederze w ramach AgroLigi 2018 wyróżniono ponadto 15 rodzinnych gospodarstw rolnych i 14 rolniczych firm.

W ramach drugiej części wydarzenia, która odbyła się w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, uhonorowano laureatów 28 edycji Konkursu Agroprzedsiębiorca RP, prowadzonego przez redakcję Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Zwycięzcom gratulacje składał minister Jan Krzysztof Ardanowski. Minister wręczył także honorowe odznaki  „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Podczas tej części programu odbyło się również podsumowanie VII Konfrontacji „Drogi do AgroSukcesu”, które odbyły się w ramach nieformalnej AgroAkademii Umiejętności Praktycznych AgroBiznesKlubu, na wybranych wydziałach SGGW.

Konkurs Agroliga nobilituje i promuje najwybitniejszych polskich rolników i przedstawicieli polskiego agrobiznesu. Jest prowadzony od 1993 roku, udział wzięło już blisko osiem tysięcy rolników i agrofirm. Od 2008 roku Honorowy Patronat na Galą AgroLigi sprawuje Prezydent RP.

Źródło: MRiRW