Najlepsi rolnicy i przedstawiciele agrobiznesu uhonorowani

agroliga

W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się 3 czerwca 2020 r. uroczysta gala podsumowująca 27. edycję konkursu Agroliga. Konkurs ten, to najlepsi rolnicy i najlepsze agrofirmy z całego kraju. W uroczystości udział wzięli: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

W spotkaniu uczestniczyli także: prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Nowakowski, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Grzegorz Pięta, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik.

Laureaci z rąk prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a także prezesów ARiMR, KRUS i dyrektora KOWR otrzymali imienne listy gratulacyjne, puchary, okolicznościowe dyplomy oraz nagrody specjalne.

Andrzej Duda podziękował wyróżnionym za dawanie przykładu innym rolnikom i przedsiębiorcom, a także za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego. Podkreślił, że pomimo trudności wynikających z pandemii, dzięki polskim producentom nikomu nie zabrakło żywności. 

– Z całego serca gratuluję tych wspaniałych osiągnięć, wielkiego sukcesu i wyróżnienia. Bo konkurencja – jak zawsze – była bardzo ostra i bardzo wiele firm, gospodarstw, rolników stało na najwyższym poziomie w tej konkurencji, realizując swoje codzienne zadania, pracę, służbę – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda ocenił, że nasze rolnictwo plasuje się na światowym poziomie. – Dzisiaj jesteśmy ogromnie liczącym się producentem żywności na świecie. Nasze produkty są za granicą popularne, coraz lepiej się sprzedają i dzięki temu rozsławiana jest Polska.

Laureaci konkursu AgroLiga, zarówno szczebla krajowego, jak i wojewódzkiego, stają się symbolem przedsiębiorczości i gospodarności w polskim rolnictwie oraz agrobiznesie.

Druga część uroczystości odbyła się w Auli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Tam minister Jan Krzysztof Ardanowski wręczył szczególnie zasłużonym agroprzedsiębiorcom Honorowe Odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”.

– W życiu ważne jest też docenienie przez innych. Nie da się wszystkiego sprowadzić do wymiernych, materialnych korzyści. Dlatego tak cennym pomysłem organizatorów było zorganizowanie AgroLigi. Każdy z nas chce być doceniony za swoją ciężką pracę. Szacunek i uznanie jest tak samo ważne jak i sukces gospodarczy, ekonomiczny – powiedział minister Ardanowski gratulując laureatom konkursu Agroliga 2019.

– Dlatego zawsze będę przeciwstawiał się, pojawiającej się niestety czasem pogardzie i szkalowaniu rolników. To jest piękny, ale i bardzo trudny zawód, a ludziom go wykonującym należy się szacunek od nas wszystkich i to nie tylko przy takich, jak dziś okazjach, czy jedynie od święta, ale na co dzień – dodał minister Ardanowski.

Szef resortu za niedopuszczalne uznał publiczne deprecjonowanie pracy rolnika i mówienie o niej jako hańbiącej, czy też przynoszącej ujmę.

Źródło: MRiRW