Żywność będzie droższa

hhhh

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w tym roku wzrosną o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym, a w pierwszej połowie 2018 roku będą jeszcze wyższe – wynika z raportu analityków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Według ekspertów IERiGŻ, "W grudniu 2017 r. łączne ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych będą o około 5 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. Wzrost ich średniego poziomu w 2017 r., w stosunku do 2016 r., może wynieść 3,8-4 proc., wobec średniorocznej stopy inflacji szacowanej w projekcie ustawy budżetowej na poziomie 1,8".

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły 5,4 proc. rok do roku, od tego czasu pną się w górę.

Według analityków, można przypuszczać, że w połowie przyszłego roku, łączne ceny żywności i napojów bezalkoholowych, będą o 2,5-3 proc. wyższe niż w grudniu 2017 r., a ich przeciętny poziom w okresie styczeń-czerwiec 2018 r. może być o 3 proc. wyższy od notowanego w analogicznym okresie przed rokiem".

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin