Zapora pod znakiem zapytania

dzikasf

Rząd nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić wschodnią granicę przed ASF. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory. Od początku trwania zarazy wykryto w Polsce 1942 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

Rząd przez ostatnie miesiące pracował w grupie kryzysowej związanej z ASF. 22 maja br. miał zająć się dwoma projektami związanymi z planowaną inwestycją. 

Pierwszy to projekt uchwały Rady Ministrów, który ustanowi "Program budowy zapory zapobiegającej migracji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń" w latach 2018-2022. Program ten będzie określał koszt budowy zapory, warunki lokalizacyjne i techniczne, a także jej parametry. Budowana zapora – jak wynika z propozycji rządu – ma mieć formę płotu z siatki, o wysokości do 2 metrów, który będzie zakotwiczony na głębokości ok. pół metra. W pierwszej kolejności ogrodzenie miałoby powstać w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików. Według szacunków resortu rolnictwa, budowa płotu miałaby kosztować ok. 235 mln zł.  Drugi projekt dot. ustawy, która miałaby usprawnić przygotowanie i realizację inwestycji w zakresie budowy tej zapory.

Inwestorem, który miałby zbudować płot oraz zajmować się jego ewentualną przebudową czy remontem, miał być Skarb Państwa. W jego imieniu miałby działać wojewoda właściwy, odpowiadający za część zapory, zgodnie z jej lokalizacją. Organem administracji rządowej ws. budowy oraz przebudowy zapory miałby być Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Dotychczasowym właścicielom przejmowanych pod budowę zapory terenów miałoby przysługiwać odszkodowanie od Skarbu Państwa. Wysokość odszkodowania miałby ustalić Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, natomiast wypłaty odszkodowań dokonywałby inwestor.

Planuje się, że zapora zostanie wybudowana do końca 2020 r. Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin