ASF w Warszawie
Pierwszy chory dzik w Warszawie. Kolejne przypadki ASF pojawiły się w okolicach stolicy. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zaznaczył podczas spotkania w Sejmie z przewodniczącymi rad powiatowych Izb Rolniczych, że dziki to główny wektor roznoszenia wirusa ASF. Ministerstwo przygotowało kolejną specustawę, która pozwoli na większą redukcję ich populacji.
Podczas spotkania z ministrem, rolnicy zadawali wiele pytań dotyczących afrykańskiego pomoru świń, szkód rolniczych i prawa łowieckiego.
– Nie udało się niestety rozwiązać sprawy redukcji dzików – podkreślił Krzysztof Jurgiel.
Dodał, że jest to główny czynnik zakażenia świń wirusem ASF. Natomiast pojawienie się chorych dzików wokół Warszawy, może być spowodowane przez żywność przywożoną zza wschodniej granicy, co jest zakazane.
Szef resortu rolnictwa poinformował, że ministerstwo przygotowało kolejną specustawę, które będzie nakładała dalsze obowiązki na Polski Związek Łowiecki, wprowadzone zostaną również inne rozwiązania. Powiedział też, że zapadała decyzja o budowie zapory przed dzikami na granicy polsko-białorusko-ukraińskiej. Jej koszt szacowany jest na ponad 150 mln zł.
Od ponad roku w Sejmie jest projekt nowej ustawy Prawo Łowieckie, ale do tej pory nie był procedowany. Decyzja o zaostrzeniu przepisów dotyczących zwalczania ASF została podjęta po tym, jak wykryto tego wirusa w powiecie legionowskim. Dokument będzie regulował kwestie budowy zapory na granicy wschodniej białorusko-ukraińsko-polskiej. Chodzi o zabezpieczenie przed migracją dzików z tych krajów. Sprawa budowy takiej zapory na wschodniej granicy była już omawiana w lipcu. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wydał wtedy rekomendację dla budowy. Ma być długości ok. 730 km, a jej koszt szacowany był na ponad 100 mln zł.
Projektowana specustaw reguluje także kwestę prawa łowieckiego, m.in. sprawę polowań w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Dziki będą odstrzeliwane według planów łowieckich, a nie tylko w drodze decyzji dyrektora parku. Nowym rozwiązaniem będzie urlop dla myśliwego na okres do 6 dni w roku, na realizację odstrzału sanitarnego dzików. Doprecyzowane będą również przepisy dotyczące odławianych dzików w miastach i ich uśmiercania, tak by nie powtórzył się przypadek z Legionowa, gdy odłowione dziki rozwieziono po różnych częściach kraju.
Projekt nowej specustawy został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Dokument ma być procedowany tzw. szybką ścieżką.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin