Zapora ASF

ogrodzenie

W połowie maja Rada Ministrów zdecyduje, czy wzdłuż wschodniej granicy kraju realizowana będzie budowa płotu zabezpieczającego przed afrykańskim pomorem świń ASF – poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z rolnikami w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie), które odbyło się w ramach projektu „Polska jest jedna”.

Polecenie przygotowania dokumentów związanych z planami budowy płotu, szef resortu rolnictwa otrzymał jesienią ubiegłego roku od Krajowego Zespołu Kryzysowego. Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt uchwały rządu i projekt ustawy w tym zakresie, co było czasochłonne, ponieważ trzeba było m.in. uzgodnić z ekologami i różnymi środowiskami sposób budowy.

Projekt zakłada budowę zapory o długości ok. 1200 km wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ma mieć ona formę płotu z siatki, o wysokości do 2 metrów. Najpierw takie ogrodzenie miałoby powstać w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania zarazy, w Polsce wykryto 2058 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin