Wnioski przez Internet

Projekt bez tytułu (1)

Rolnicy bardzo chętnie korzystają z elektronicznej formy składania wniosków o dopłaty. W ciągu dwóch dni złożyli ponad 10.715 aplikacji, czyli tyle samo, co przez cały 2017 rok.

W sumie (wraz z oświadczeniami), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma już informacje dotyczące ponad 430 gospodarstw rolnych, czyli od 1/3 ubiegających się o dopłaty. W ubiegłym roku o dopłaty ubiegało się 1 mln 340 tys. rolników. 15 i 16 marca najwięcej wniosków napłynęło z województwa małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i łódzkiego.

W tym roku wszystkie wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2018 rok oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Trzeba to zrobić do 15 maja br. Rolnicy, którzy złożą wnioski po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca br., będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Zmiany do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 1 czerwca.

Do 14 marca rolnicy prowadzący małe gospodarstwa (do 10 ha) mogli złożyć oświadczenia, że w gospodarstwie nie zaszły zmiany w porównaniu ze stanem zadeklarowanym we wniosku w ubiegłym roku. Złożenie takiego oświadczenia było równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie tegorocznych dopłat bezpośrednich. Skorzystało z tego nieco ponad 420 tys. rolników. Nie jest to liczba ostateczna, ponieważ część rolników wysłała oświadczenia pocztą. Kto nie zdążył złożyć oświadczenia do 14 marca, a chce otrzymać należne mu dopłaty, musi wypełnić wniosek o przyznanie dopłat za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Osoby starsze lub bez dostępu do Internetu, mogą skorzystać z pomocy doradców. Taką pomoc można uzyskać w biurach powiatowych ARiMR, gdzie są przygotowane specjalne stanowiska komputerowe na których można wypełnić wniosek.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin