UE i Japonia – partnerstwo gospodarcze

kfykyioioolu

UE osiągnęła porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią. To sygnał dla świata, że opowiadamy się za wolnym handlem – podkreślili w Shinzo Abe, premier Japonii i Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej.

– Zakończyliśmy dyskusje o partnerstwie gospodarczym z Japonią. (…) To największe porozumienie handlowe, jakie kiedykolwiek wynegocjowaliśmy – powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli Cecilia Malmstroem, unijna komisarz ds. handlu.

Umowa dotyczy około 600 mln osób i blisko 30 proc. światowego PKB. Polityczne porozumienie w tej sprawie zostało ogłoszone wcześniej, ale dopiero teraz negocjatorzy z obu stron ustalili wszystkie szczegóły i zakończyli prace nad prawnym zapisem tego układu.

Dla państw unijnych umowa o partnerstwie gospodarczym z Japonią (EPA) oznacza zniesienie znacznej większości ceł płaconych przez europejskie przedsiębiorstwa, które łącznie sięgają 1 mld euro rocznie.  Aby porozumienie mogło wejść w życie, musi być zaakceptowane przez Parlament Europejski i państwa unijne. Komisja Europejska ma nadzieję, że uda się tego dokonać jeszcze podczas jej obecnej kadencji, czyli najpóźniej w pierwszej części 2019 roku.

KE ocenia, że dzięki umowie, eksport do Japonii może wzrosnąć nawet o 20 mld euro. Porozumienie otworzy m.in. japoński rynek na eksport produktów rolnych z UE i zwiększy obroty innych sektorów. Zniesie m.in. cło na wiele rodzajów serów, np. goudę i cheddara (które obecnie wynosi 29,8 proc.) oraz na wina (obecnie średnio 15 proc.).

– Porozumienie ma ogromną wagę ekonomiczną. (…) Rozmawiamy o czwartej gospodarce świata, której ludność ma duży apetyt na europejską żywność i europejskie produkty – zauważyła Malmstroem.

Tymczasem we wrześniu br. rząd Japonii uwzględnił regionalizację w Polsce i zezwolił na eksport wieprzowiny z Polski poza trzema województwami: mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

Źródło: PAP