Ryby na święta

Za nami Dzień Ryby. Święto zostało zainicjowane, by uświadamiać ludziom, że ryby nie są przedmiotami, odczuwają ból. Nie bez powodu przypada tuż przed Bożym Narodzeniem. To właśnie w tym okresie kupujemy najwięcej ryb i to nie zawsze, gdy są eksponowane w odpowiednich warunkach. Każdego roku powtarzają się sytuacje, w których dochodzi do niehumanitarnego traktowania karpi.

W 2009 roku znowelizowano ustawę o ochronie zwierząt i teraz ryba jest traktowana jak każdy inny kręgowiec. Zasada jest taka, żeby stworzenie w drodze od stawu na nasz stół cierpiało jak najmniej. Przepisy, nie zawsze jednak idą w parze z praktyką. Karpie, jako zwierzęta kręgowe, podlegają prawnej ochronie zagwarantowanej ustawą. Na co, szczególnie w okresie przedświątecznym warto zwrócić uwagę.

W tym roku, przed świętami Bożego Narodzenia, zakupy żywych ryb w jednej z dużych sieci, nie będzie możliwe. Jedna z pierwszych firm w Polsce, ogłosiła rezygnację ze sprzedaży asortymentu. Powodem jest humanitarne traktowanie zwierząt. Decyzja ta podyktowana była potrzebą zwrócenia uwagi na kwestię humanitarnego traktowania zwierząt, w tym ryb. Przedstawiciel sieci, w  oficjalnych komunikatach podkreślał, że każde zwierzę zasługuje na właściwe traktowanie, a karpie można sprzedawać eliminując cierpienie oraz stres podczas transportu i sprzedaży. Z roku na rok przybywa liczba klientów, którzy wybierają gotowe elementy z karpia czy karpia już obrobionego. Sieć postanowiła więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferować szerszą gamę ryb, w tym karpia, realizując jednocześnie założenie ograniczenia zbędnego cierpienia tych zwierząt.

CIWF Polska alarmuje, że żywe karpie sprzedawane w okresie przedświątecznym, żyją w bardzo złych warunkach. Stłoczone w zbiornikach o zbyt dużym zagęszczeniu, bez dostatecznej ilości wody, nieodpowiednio napowietrzonej, transportowane w foliowych workach, co powoduje u tych zwierząt ogromne cierpienie.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin