Rekordowe ceny większości zbóż

zboza

Przysłowie „zapłacić jak za zboże” nabiera znaczenia. Jak się okazało, notowania zbóż na światowych giełdach w minionym tygodniu, zakończyły się wzrostami cen, a to oznacza kolejne cenowe rekordy.

Pszenica na giełdzie Matif podrożała 18 maja o 1,4 proc. do 176,75 euro/t, osiągając tym samym najwyższą cenę od połowy lipca ub.r. W ujęciu tygodniowym, zwyżka wyniosła 2,9 proc. Kukurydza notowana na tej samej giełdzie, podrożała o 0,9 proc. do 168,5 euro/t, a więc jest to najwyższe notowanie również od połowy lipca 2017 r. Przez ostatni tydzień, wzrost ceny wyniósł 0,9 proc.

Wzrosty cen zbóż na światowych rynkach wspomagały informacje o zniesieniu przez Chiny ograniczeń w imporcie amerykańskiego sorga (zniesienie dochodzenia antydumpingowego i cofnięcie wymaganego depozytu – 178,6 proc.). Ponadto pojawiły się obawy o występowaniu suszy w niektórych krajach, głównych eksporterach pszenicy.

Amerykańska kukurydza, po wzroście ceny o 1,8 proc. do 158,46 USD/t, ustanowiła nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższa od połowy czerwca 2016. W ujęciu tygodniowym cena wzrosła o 1,5 proc. Najwięcej podrożała pszenica na giełdzie w Chicago- o 4,2 proc. do 190,42 USD/t.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin