Podpisano umowę rolniczą z Indiami

umowa_indie

27 kwietnia br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel i minister stanu Giriraj Singh Ministerstwa Małych i Średnich Przedsiębiorstw Indii podpisali umowę o współpracy w dziedzinie rolnictwa między MR a Ministerstwem Rolnictwa i Dobrostanu Rolników Indii.

Celem umowy jest rozwój i koordynacja dwustronnej współpracy w sektorze rolnym. Istotnym elementem jest również identyfikacja barier i ograniczeń występujących we współpracy handlowej oraz podejmowanie działań w celu ich likwidacji. Umowa ma też wzmacniać bilateralną współpracę naukowo-techniczną w dziedzinie rolnictwa

Współpraca z Indiami w sektorze rolno-spożywczym, to jeden z priorytetów polskiego rządu. Rynek indyjski postrzegany jest jako ważny i perspektywiczny. Dzięki umowie współpraca w zakresie rolnictwa uzyska właściwe ramy prawne. Polska jako jeden z największych producentów i eksporterów żywności na świecie, posiadająca najnowocześniejsze technologie przetwórstwa, może włączyć się w proces modernizacji indyjskiego rolnictwa. Ważna w tym kontekście będzie współpraca pomiędzy jednostkami naukowo-badawczymi z obu krajów

Na briefingu po ceremonii podpisania umowy premier Szydło podkreśliła, że Polska zawsze utrzymywała z Indiami bliskie i przyjazne relacje. „Pragnę podkreślić, że Indie to tradycyjnie jeden z kluczowych, pozaeuropejskich partnerów Polski." – powiedziała szefowa rządu. Zaznaczyła, że Polska docenia „rosnącą rolę Indii na arenie międzynarodowej i postęp, jaki dokonał się w tym kraju w ostatnich latach".

Podkreśliła też, że z satysfakcją odnotowuje bardzo dobry stan polsko-indyjskich relacji handlowych. „Cieszę się, że w ostatnim roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Indiami osiągnęła rekordową wartość ponad 2,7 mld dolarów." – poinformowała. „Mam nadzieję, że polski deficyt obrotów handlowych będzie stopniowo redukowany w kolejnych latach" – dodała premier

Jak dodała, 27 kwietnia przedstawiciele polskiego i indyjskiego biznesu spotkają się w Ministerstwie Rozwoju na Forum Biznesu, żeby prowadzić rozmowy o potencjalnej współpracy. Szefowa rządu podkreśliła, że podziękowała wiceprezydentowi Indii za ułatwienia, jakie wprowadził rząd indyjski dla polskich produktów rolno-spożywczych. „Mamy nadzieję, że strona indyjska będzie przychylna dalszemu otwieraniu swojego rynku na polskie towary." – dodała.

Wiceprezydent Ansari zauważył, że relacje polsko-indyjskie są starsze niż niepodległość Indii. „Nadal serdecznie wspominamy dzieci z Polski, które stały się dziećmi maharadży Nawanagaru w czasie II wojny światowej." – powiedział.

Ocenił, że czwartkowe rozmowy z premier Beatą Szydło były bardzo owocne. Poinformował, że uzgodnił z premier Szydło, iż silne relacje dwustronne powinny być rozwijane jeszcze bardziej. „Uważamy, że jest ogromny obszar do współpracy w takich sektorach, jak przetwórstwo żywności, energia słoneczna, odnawialna, czy technologie węglowe oraz gospodarka odpadami i przetwarzanie odpadów." – zaznaczył wiceprezydent Indii.

Źródło: PAP