Premier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590

nowezzzzz45 (14)

Zakończyła się czwarta edycja Kongresu 590. Z uczestnikami spotkał się premier Mateusz Morawiecki. – Należy dążyć do uniezależnienia polskiej gospodarki od środków zagranicznych. Budowanie polskiego kapitału jest bardzo ważne. Będziemy wspierać polskich producentów i przedsiębiorców – powiedział szef rządu. Wyróżnił branżę rolno-spożywczą.

Mateusz Morawiecki jednoznacznie zapewnił o wsparciu dla krajowych firm. Wymienił je jako jeden z kluczowych elementów polityki gospodarczej swego gabinetu, obok sprawności instytucji państwowych i systemu podatkowego.

– Odnosimy sukcesy dzięki polskim przedsiębiorcom. Zależy nam, aby promować polski przemysł i polski eksport. W tym celu będziemy wspierać polski biznes, polski kapitał, polskiego przedsiębiorcę. To jest nasza polityka, nasza filozofia działania – stwierdził premier.

Lider rządu jest świadomy wyzwań stojących przed eksporterami w obecnej rzeczywistości ekonomicznej. Odniósł się też do relatywnie dużej liczby regulacji.

– Aż 70% naszych regulacji pochodzi z Komisji Europejskiej. Taryfy ulgowe się skończyły, zachodnia część UE patrzy na nas jak na rywala. Cieszę się, że coraz więcej polskich przedsiębiorców kupuje swoich konkurentów w Europie Zachodniej, a także na całym świecie. To wyraźny znak tego, że zamiast obaw przed rywalizacją na rynkach zagranicznych – stajemy się krajem gospodarczego sukcesu – oświadczył Morawiecki na Kongresie 590.

Dodał, że zrównoważony wzrost gospodarczy daje obywatelom wymierne korzyści. Należą do nich wyższe wynagrodzenia, nowe miejsca pracy oraz szybszy wzrost płacy minimalnej. Morawiecki odniósł się do statystyk GUS, według których w 2019 roku po raz pierwszy po 1989 jest więcej Polaków, którzy oszczędzają, niż tych, którzy deklarują, że nie mogą sobie na to pozwolić.

Premier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590 w Jasionce

Premier wyraził przekonanie, że „krajowi przedsiębiorcy zasługują, aby dawać im szanse i będziemy to robić. Jesteśmy trzecim eksporterem mebli na świecie. Śmiało wchodzimy w świat informatyki. Naszym oczkiem w głowie jest branża rolno-spożywcza. To znakomite przedsiębiorstwa, które potrafią eksportować na wszystkie kontynenty. Sukcesy polskich produktów i usług za granicą stanowią najlepszą metodę importu kapitału do Polski”.

W latach 2016-2018 eksport polskich produktów i usług brutto rósł 2 razy szybciej niż eksport globalny. Polska awansowała do grona 22 najsilniejszych ekonomicznie krajów świata.

– Domykamy lukę podatkową, głośno mówimy o problemie rajów podatkowych, realizujemy cele społeczne bez podnoszenia podatków. Obniżyliśmy VAT, CIT, a także obniżamy ZUS dla przedsiębiorców. Zależy nam na wprowadzaniu dalszych ulg dla mniejszych przedsiębiorstw.

Lider rządu nawiązał na koniec do obecnych priorytetów polityki gospodarczej PiS: „sektor finansów publicznych ma być gwarancją długoletniego wzrostu gospodarczego. Taki model odpowiada aspiracjom ambitnych ludzi oraz wspiera tych, którzy tego potrzebują. Pomoże to polskiej gospodarce odnieść sukces na arenie międzynarodowej”.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin