Piknik “Polak Mały” – relacja

piknik polak maly

W ogrodach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 3 czerwca, na pikniku zorganizowanym z okazji Dnia Dziecka bawiło się kilka tysięcy dzieci.

Wszystkie resorty przygotowały dla najmłodszych różnorodne atrakcje. Specjalna strefa poświęcona została żywności zorganizowana pod hasłem „Polska smakuje” przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Rynku Rolnego wraz z producentami i organizacjami branżowymi. Było tu smacznie i wesoło. Dzieci chętnie brały  udział w konkursach z nagrodami, grach i zabawach. Nagrody w konkursie na najładniejsze pejzaże polskiej wsi wręczał sekretarz stanu w MRiRW Jacek Bogucki. Jeden z nagrodzonych pejzaży zawiśnie w gabinecie premier Beaty Szydło.

Zabawy w strefie żywnościowej były wyjątkowo smaczne. Zostały połączone z degustacją produktów wyróżnionych znakami najwyższej  jakości. Dzieci miały też wiele zabawy  starając się  ubijać masło, wyciskać sok z jabłek, robić ludowe ozdoby z bibuły, a także uczyć tańców ludowych. Rodzice natomiast na stoisku Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” mogli zapoznać się z najbardziej aktualną ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki. Tu odbywały się też dla najmłodszych warsztaty wykonywania słomianych i szmacianych lalek i kwiatów.

Sekretarz stanu Jacek Bogucki z zespołem ludowym podczas pikniku w KPRM

O tym, że zdrowie i szczęście ukryte są w owocach i warzywach, można było przekonać się na stoisku Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Na stoisku Agencji Rynku  Rolnego m.in. odbywało się wielkie malowanie koszulek i skręcanie balonów. Tu także odbywał się konkurs  na najpiękniejszy malarski, wiejski pejzaż.

Na stoisku Związku Polskie Mięso dzieci uczyły się przygotowywać zdrowe kanapki. Polski  Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zapraszał do pomocy w przyrządzaniu pysznych polskich hamburgerów.  
O słodkości dla najmłodszych zadbała Krajowa Spółka Cukrowa S.A. i ZPC J. Chylak. Siłę witamin ukrytą
w sokach i owocach dzieci poznawały dzięki producentom z Wiatrowego Sadu, Activ Sp. z o.o., Spółdzielczej Grupy Producentów Owoców NASZ SAD i P.P.H.U. Tłocznia Maurer. Opowieść o mocnych kości naszych milusińskich przedstawiły: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA, ŚSM Jana i OSM Łowicz.

Piknik w ogrodach KPRM zorganizowany był  po raz 5. W tym roku odbywał się pod hasłem "Polak mały".

Źródło: MRiRW