Pakiet w sprawie cydru

foto

Rząd zamierza zrezygnować z poboru akcyzy od małych i średnich producentów cydru. Wdrażany jest pakiet, który pozwoli im na zaoszczędzenia blisko 4 mld zł. Działanie ma pobudzić rozwój produkcji jabłek w kraju.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Podobne rozwiązania obowiązują w wielu krajach Wspólnoty – mi.in. Bułgarii, Chorwacji, w Słowenii i we Włoszech. W przygotowywanym pakiecie wprowadzane są takie rozwiązania, jak możliwość jednorazowego rozliczania strat ponoszonych w poprzednich latach, możliwość zatrudniania współmałżonka i zaliczenia kosztów zatrudnienia do kosztów uzyskania przychodów oraz zmiany w zakładowych funduszach świadczeń socjalnych dla firm, które zatrudniają 20-50 pracowników.

Obecnie cydr o zawartości alkoholu do 5 proc. opodatkowany jest stawką 97 zł za hektolitr (100 l). Według danych Polskiej Rady Winiarstwa produkcja w 2015 r. wyniosła 120 tys. hektolitrów i była o 33 proc. większa niż rok wcześniej.

Pomysł Rządu ma wesprzeć sadowników i wpłynąć na rozwój produkcji jabłek, co może mieć przełożenie na zwiększenie ich eksportu m.in. do Chin, Indii oraz na rynki dalekowschodnie.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin