Słodko nie będzie

W ubiegłym roku zbiory jabłek były rekordowe. Produkcja z sadów wyniosła ponad 3 mln ton, czyli na poziomie o niemal 15% wyższym od wysokich zbiorów w roku poprzednim. Niestety sytuacja się nie powtórzy, a producenci mogą mieć naprawdę kwaśne miny. Tegoroczne zbiory jabłek mogą być o 30 proc. niższe niż w ubiegłym roku.
Podobnie jak w poprzednich latach, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych opracowało prognozę zbiorów jabłek i gruszek. Tegoroczne opracowanie prognozy było niezwykle trudne przez duże różnice w owocowaniu drzew, co było efektem szkód przymrozkowych Straty w plonach wyniosły od 0 do 100 %. Prognozę opracowano w oparciu o informacje uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych, na posiedzeniu Zarządu i Komisji Rewizyjnej 5 lipca br. Po dokładnej analizie posiadanych informacji ustalono, że tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść około 2.850 tys. ton, czyli w porównaniu z rokiem ubiegłym, mniej o około 30 %. Z kolei zbiory gruszek wyniosą 40 tys. ton mniej. Jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek, zbiory przekroczą 3 mln ton.
–Większość odmian jabłek owocuje w granicach 50% w porównaniu z rokiem 2016, więc cena na pewno będzie wyższa niż wtedy – ocenia Jan Wiskicki, producent jabłek ze wsi Grobia (woj. wielkopolskie).
Sezon sprzedaży jabłek w 2017 roku jest nietypowy. Najpierw popyt był zadowalający, a ceny niskie przez większość sezonu. Wzrosły dopiero po serii przymrozków. Wtedy wielu sadowników zdecydowało się na sprzedaż owoców. Jak wynika z danych Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek WAPA, na dzień 1 czerwca w polskich chłodniach przechowywanych było 144 tys. ton jabłek (w ubiegłym roku zapasy wynosiły 152 tys. ton). Dynamika sprzedaży jabłek w porównaniu do zeszłego roku nieco pogorszyła się. Z kolei w krajach Wspólnoty zapasy jabłek wynosiły nieco ponad 785 tys. ton. Największe zapasy tych owoców znajdują się we Włoszech, Polsce i Francji.
Wielu sadowników podkreśla, że produkcja jabłek w Polsce staje się coraz mniej opłacalna. Głównie przez utrzymujące się rosyjskie embargo na polską żywność oraz ograniczone rynki zbytu. Trwa poszukiwanie nowych miejsc sprzedaży, jednak nie jest łatwo zastąpić rynek rosyjski jakimkolwiek innym. Na dodatek, po wprowadzeniu embarga, ceny jabłek spadły nawet o 30-40 proc.
Na obecną sytuację narzekają nie tylko producenci jabłek, ale także pozostałych owoców. Tegoroczne zbiory wszystkich gatunków są niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu i detaliczne wzrosły. Można się było tego spodziewać już po uszkodzeniach roślin sadowniczych na skutek majowych przymrozków. A te spowodowały szkody nie tylko w Polsce, ale także w Holandii, Belgii, zachodnich Niemczech, Francji czy Austrii.
W tym roku w Europie – głównie w Polsce, na Białorusi i Ukrainie, będą znacznie niższe zbiory wiśni. Na bardzo niskie zbiory wiśni w kraju istotny wpływ miały szkody przymrozkowe, choroby grzybowe i bakteryjne oraz silny opad zawiązków z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w okresie kwitnienia drzew.
–Jeśli chodzi o czereśnie, to zbiory są o 30% niższe niż w ubiegłym roku. Nie dość, że jest ich mniej, to na dodatek przez deszcz są popękane. Największy problem jest z wiśniami. Wysoka cena nie zrekompensuje nam strat. Były przymrozki, co sprawiło, że sytuacja jest trudna. Owocom wiosną zaszkodziły również niskie temperatury, było poniżej 7 stopni Celsjusza, co sprawiło, że było słabe zapylenie – przyznaje Aleksandra Szulc, producentka wiśni i czereśni z Wtelna (woj. kujawsko-pomorskie).
Według najnowszych danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w zakresie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, 332 komisje szacujące straty zakończyły już swoje prace. Komisje działały lub działają w 1007 gminach. Straty poniosło 23 555 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wyniosła 109 479,67 ha. Powierzchnia działek, na których szkody wynosiły powyżej 70% wynosi 55 479,91 ha oraz 61 405 m2 tuneli foliowych i szklarni. Łączne straty szacowane są obecnie na kwotę ponad 499,55 mln złotych.
Maria Sikorska
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin