NIK o suplementach diety

suplementy

Polski rynek suplementów diety jest jednym z najszybciej rozwijających się w Unii Europejskiej. Jednak zawsze wiadomo, co dokładnie spożywają konsumenci, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż suplementów w Polsce są praktycznie poza skuteczną kontrolą – wskazywała w opublikowanym w lutym br. raporcie NIK.

NIK w opublikowanym w lutym br. raporcie wskazywała, że rynek suplementów diety wymaga pilnej poprawy regulacji dotyczących tych produktów. W ocenie NIK jest to niezwykle ważna kwestia, m.in. z uwagi na to, że polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. W nawiązaniu do ustaleń kontroli NIK na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi 12 kwietnia br. zorganizowano konferencję „Zdrowie pod kontrolą”. Współgospodarzami wydarzenia byli Najwyższa Izba Kontroli, Europejski Trybunał Obrachunkowy oraz łódzki Uniwersytet Medyczny.

Szczegółowo na pytanie czym właściwie są suplementy diety odpowiedział w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Andrzej Stańczak z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z kolei kwestię bezpieczeństwa zdrowotnego w kontrolach Europejskiego Trybunału Obrachunkowego przedstawił członek ETO, Janusz Wojciechowski.

Odwołując się do niedawno opublikowanych wyników kontroli, Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że z suplementami diety mają do czynienia niemal wszyscy. „Według danych CBOS aż 89% Polaków zażywa leki bez recepty i suplementy diety. W 2015 r. Polacy kupili blisko 190 mln opakowań suplementów diety. Statystyczny Polak kupił więc sześć opakowań suplementów i wydał na nie ok. 100 zł. Średnia cena opakowania suplementu diety w Polsce wynosi ok. 16 zł.” – mówił Kwiatkowski. Tymczasem nie zawsze wiadomo jednak, co dokładnie spożywają konsumenci, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż suplementów są praktycznie poza skuteczną kontrolą.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=pOXLvABu2gw[/embedyt]

Prezes NIK zwrócił też uwagę na ważny problem: „Według szacunków z ponad 30 tys. substancji zgłoszonych jako suplementy 2/3, czyli ok. 20 tys. to zgłoszenia puste, czyli takie, w których przedsiębiorca zgłasza daną substancję, ale nie wprowadza jej do sprzedaży. Ponieważ Sanepid ma obowiązek sprawdzić zgłoszoną substancję – znacząco wydłuża to kolejkę suplementów oczekujących na przebadanie.”.

Badania laboratoryjne wybranych suplementów diety zlecone przez NIK pokazały, że wiele suplementów nie wykazuje cech deklarowanych przez producentów, a zdarzają się też po prostu szkodliwe dla zdrowia. W sprzedaży, w tym internetowej, ale także w sklepach stacjonarnych i aptekach, obok rzetelnych preparatów znajdowały się suplementy diety zafałszowane zawierające np. bakterie chorobotwórcze, substancje zakazane z listy psychoaktywnych, czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy, czyli działające jak narkotyki.

Źródło: NIK