Minister rolnictwa: moda na warzywa i owoce

nowe (12)

Dobrze udokumentowana i uzasadniona moda na zdrowy styl odżywiania wręcz preferuje owoce i warzywa – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podczas spotkania z przedstawicielami grup producentów owoców, które odbyło się 17 kwietnia 2019 roku w miejscowości Wichradz k. Warki (Mazowieckie).

Spotkanie, odbyło się w siedzibie grupy producentów owoców "Twój Owoc" i dotyczyło kampanii "Czas na polskie superowoce". Celem kampanii jest promocja codziennego jedzenia polskich owoców: borówek, truskawek, malin, czarnych porzeczek, mini-kiwi, jagód kamczackich i aronii. Jest to wspólny projekt organizacji branżowych i grup producenckich.

"Zmieniają się nawyki żywieniowe; te historyczne wynikały z tego, że nie było w Polsce dostępności przez znaczną część roku do dobrej jakości owoców" – powiedział szef resortu. Dodał, że teraz się to zmienia. "Możemy zapewnić dostęp do świeżych owoców przechowywanych przez dłuższy czas, a także owoców przechowywanych w niepogarszających ich jakości warunkach – przez długą część roku" – podkreślał Ardanowski.

Minister zaznaczył, że producenci owoców i warzyw muszą sobie uświadomić, że konsument jest najważniejszym adresatem ich działań i to on decyduje, co chce od nich kupić. "Świat się zmienił, ale czasami żyjemy w sferze przyzwyczajeń (…), że to producent będzie decydował, do czego konsument będzie zachęcony. Producent musi odpowiadać na oczekiwania konsumenta" – powiedział Ardanowski.

Minister rolnictwa chwalił wspólny projekt organizacji branżowych i grup producentów owoców. "W tym obszarze promocja może dać niesamowite osiągnięcia w przekonaniu konsumentów, że warto jeść owoce i warzywa" – zaznaczył Ardanowski. Według niego współpraca grup producenckich z sektora owocowego może być wzorem do naśladowania dla rolników w innych sektorach polskiej żywności.

Minister rolnictwa podkreślił, że istotne jest "byśmy przywrócili, a może utrzymali dobry wizerunek grup owocowo-warzywnych". "To, że przy inwestycjach w grupach owocowo-warzywnych niektórzy rzeczywiście dokonali nadużyć, które wstydem odbiły się w Europie, nie może rzutować na wszystkie grupy owocowo-warzywne" – powiedział szef resortu. Według ministra "te kilka procent podmiotów, które się połakomiły, nie może rzutować na wszystkie grupy producenckie".

"Ci, którzy połakomili się i chcieli w sposób niezgodny z prawem i z etyką przejąć ogromne środki unijne, będąc – mówiąc wprost – złodziejami, kary jakieś poniosą" – podsumował minister rolnictwa.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin