Lepsze zwalczanie mrówek

ants

Amerykańscy naukowcy na łamach „Journal of Economic Entomology” opublikowali artykuł na temat zmodyfikowanej metody zwalczania mrówek, opartej o zabezpieczeniu substancji czynnej przed rozkładem w wilgotnym środowisku

Zespół pod przewodnictwem doktora Roberta K. Vander Meera z Centrum Badań Rolniczych i Weterynaryjnych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA-RSA) badał skuteczność obecnie stosowanych przynęt zwalczających mrówki ogniste i nowej, wodoodpornej przynęty. Okazuje się, że wiele współczesnych metod zwalczania uciążliwych gatunków mrówek opiera się na stosowaniu tego samego środka czynnego, który hamuję zdolność królowej do produkcji jaj. Trzymiesięczny eksperyment wykazał, że przy stosowaniu standardowych przynęt, po tym okresie około 50% królowych wróciło do produkcji jaj. Nowa przynęta, zabezpieczająca substancję czynną przed wpływem wilgoci wykazywała w tym czasie 100% skuteczność.

Mrówka ognista (Solenopsis invicta) i mała mrówka ognista (Wasmannia auropunctata) to dwa inwazyjne gatunki mrówek, w dużym tempie kolonizujące Amerykę Północną i część południowo-wschodniej Azji. Oba gatunki żyją w środowisku wilgotnym, dlatego dotychczasowe środki ich zwalczania nie zawsze były skuteczne.  Nowa, wodoodporna przynęta jest produkowana na Tajwanie przez firmę Chung Hsi Chemical Plant Ltd i obecnie nie jest dostępna na terenie Stanów Zjednoczonych.