Spadek europejskiego eksportu jaj
Już drugi rok z rzędu unijny eksport jaj i produktów jajecznych notuje spadki przekraczające dziesięć procent. Zmiany są widoczne przede wszystkim w przypadku jaj w skorupach, których wywóz w 2017 r. był najniższy od pięciu lat.
Na duże spadki unijnego wywozu jaj w skorupkach wpłynęła tzw. afera fipronilowa i problemy sanitarno – weterynaryjne unijnych producentów. Zmniejszenie eksportu jest też konsekwencją wystąpienia w Europie grypy ptaków. Nie pomaga również konkurencja z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia jest również pogorszenie się relacji UE w handlu jajami z Japonią. W 2017 r. unijny wywóz do Japonii wzrósł o 15 proc. i stanowił 25 proc. wolumenu rocznego wywozu, natomiast w styczniu 2018 roku był niższy o 11 procent licząc rok do roku. W ostatnich miesiącach wyjątkowo dotkliwy okazał się silny spadek wywozu jaj w skorupkach do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Eksport jaj i ich przetworów na rynki państw trzecich zmalał w 2016 roku o 12 procent, a w 2017 roku o 15 procent do 210 tys. ton. W ubiegłym roku udział jaj w skorupkach w unijnym wywozie był najniższy od pięciu lat i wyniósł 32 procent.
Polska jest dużym eksporterem jaj do UE. Krajowe jaja i ich przetwory w 99 proc. wysyłane są do krajów UE, m.in. Holandii, Niemiec, Francji czy Węgier. W 2017 r. wyprodukowaliśmy ponad 9 mld sztuk jaj. Około połowy produkcji jest zużywane w kraju, na eksport przeznaczone jest ponad 40 proc. wyprodukowanych jaj.
Obecnie, interesującym rynkiem dla polskich eksporterów jest region Dalekiego Wschodu. Głównie trafiają tam suszone produkty jajeczne.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin