Kontrola dywersyfikacji upraw później

zdjecie (3)

W 2018 roku dywersyfikacja upraw sprawdzana będzie przez ARiMR od 1 czerwca do 31 lipca.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresu obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji upraw. Zaproponowano, aby dywersyfikacja upraw była sprawdzana w 2018 roku nie jak zwykle od 15 maja do 15 lipca, ale od 1 czerwca do 31 lipca.

Powodem zmiany tego terminu, w odniesieniu do roku 2018 roku, są problemy wynikające z wdrażania modyfikacji systemu informatycznego w zakresie obsługi kontroli na miejscu, których przyjęcie do realizacji jest planowane na początek lipca br. Istnieje również prawdopodobieństwo wydłużenia postępowania przetargowego w zakresie wyłonienia wykonawcy zewnętrznego, który będzie przeprowadzał kontrole w zakresie dywersyfikacji. Są też opóźnienia wywołane pozyskiwaniem zobrazowań satelitarnych i opracowaniem ortofotomap – ortofotomapy mają być dostępne z połowie lipca. „Wydłużenie terminu obliczania udziału różnych upraw na potrzeby wymogu dywersyfikacji ma na celu zapewnienie ARiMR możliwości realizacji zadań w wyznaczonych terminach” – podsumowano w uzasadnieniu projektu.

Problem dotyczy ok. 17 proc. rolników ubiegających się o płatności bezpośrednie – 230 tys. rolników gospodarujących na powierzchni ok. 7,3 mln ha gruntów ornych.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin