Sadownicy bronią polskich truskawek

zdjecie (1)

Polskie truskawki są cenione w Europie i na świecie przede wszystkim za wygląd i smak. Kampania medialna przeciwko krajowym truskawkom to celowe działanie – przekonuje Związek Sadowników RP w specjalnie wydanym komunikacie.

Sadownicy podkreślają swój sprzeciw wobec pojawiających się w ostatnim czasie publikacji, które ich zdaniem oczerniają polskie truskawki. Jak zaznaczają, teksty dotyczące "złowrogiej chemii w polskich owocach" nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i nie są potwierdzone żadnymi wynikami badań.

"Prawdą jest, że sadownicy chcą wyprodukować ładne, okazałe owoce, jednak nie oznacza to, że robią to za wszelką cenę, jak zostało zasugerowane w opublikowanych materiałach" – czytamy w komunikacie. Dalej zapewniono w nim, że polscy sadownicy przestrzegają krajowych i europejskich norm dotyczących stosowania środków ochrony roślin i nawozów, co zawsze było doceniane przez konsumentów, którzy zdecydowanie chętniej wybierali polskie owoce od importowanych.

"Naszym zdaniem kampania medialna przeciwko polskim truskawkom jest to celowe, wymierzone w rodzimych producentów działanie, dążące do wyeliminowania ich z rynku przez zagraniczną konkurencję" – podkreśla Związek Sadowników RP i ostrzega, że rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko autorom wspomnianych, "szkalujących tekstów".

Jednocześnie sadownicy przypominają o zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczących spożywania minimum pięciu porcji świeżych owoców i warzyw dziennie. "Zachęcamy do spożywania smacznych, zdrowych i bezpiecznych polskich truskawek oraz innych owoców" – podsumowuje Związek.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin