Konkurs winiarzy

zdjecie (7)

Kultywowanie historycznych tradycji winiarskich oraz zacieśnianie przyjaznych kontaktów z krajami winiarskimi Europy Środkowej to idea Międzynarodowego Konkursu Win Galicja Vitis, które w tym roku odbędą się w dniach 17-18 maja w Krakowie.  Co roku w imprezie udział bierze blisko 500 win z kilkunastu krajów.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis w Jaśle (woj. podkarpackie). Konkurs jest największą tego typu imprezą w Polsce i jednym z czołowych w Europie Środkowej.

Wina oceniać będzie 25–osobowe jury doświadczonych degustatorów i enologów. Wszystkie próbki konkursowe są weryfikowane anonimowo i serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decyduje m.in. kategoria wina i rocznik.

Każde wino zgłoszone do konkursu, może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Wielki złoty medal otrzymują te, które uzyskają co najmniej 92 pkt., złoty medal to minimum 86, a srebrny 82. Medale przyznaje się w kategoriach: wina białe, różowe, czerwone, półmusujące i musujące, białe uzyskane z ciemnych odmian winogron, białe wyrabiane przy zastosowaniu specjalnych technologii, naturalnie słodkie i likierowe.

Po konkursie medalowe wina mogą mieć na butelkach umieszczone specjalne nalepki, świadczące o tym, że zostały wysoko ocenione.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin