Branża winiarska

Ministerstwo rolnictwa opracuje w przyszłym roku program rozwoju branży winiarskiej – zapowiedział na spotkaniu z jej przedstawicielami minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Winiarze zgłosili ok. 40 problemów, które są analizowane. Część postulatów przedstawicieli organizacji producentów wina z krajowych upraw winorośli, cydru, wina octowego, będzie zgłoszona w dyskusji w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej.

W Polsce uprawa winogron do produkcji wina gronowego jest możliwa od 2005 roku. W sezonie 2008/2009 produkcją wina zajmowało się 28 winiarzy, powierzchnia uprawy wynosiła 32 ha i wyprodukowano 410 hl, po 10 latach wytwarzaniem wina zajmuje się 203 producentów, winorośl uprawia się na 332 hektarach, a produkcja szacowana jest na ok. 7,5 tys. hl. Mimo to produkcja wina ma nadal charakter marginalny, choć eksperci przewidują dalszy jej wzrost.

Na spotkaniu w ministerstwie rozmawiano m.in. o kwestiach dotyczących akcyzy, definicji cydru oraz możliwościach wykorzystania instrumentów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Branża winiarska zgłaszała między innymi postulat zniesienia obowiązku banderolowania importowanych win. Wskazywała, że procedury akcyzowe w obecnym kształcie utrudniają prowadzenie firm. Ma w tym poparcie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Dyskusja w ministerstwie, to kontynuacja debaty przeprowadzonej w ramach konferencji nt. rynku wina, która odbyła się w ministerstwie w lipcu br. Wówczas, z inicjatywy MRiRW, powołano zespół ekspertów ds. sektora wyrobów winiarskich w Polsce, którego zadaniem jest przeanalizowanie problemów zgłoszonych przez producentów wyrobów winiarskich oraz wypracowanie możliwości ich rozwiązania. W skład zespołu weszli przedstawiciele organizacji społecznych oraz administracji.

Polski rynek wina – to przywóz wina luzem z innych krajów i jego rozlew do butelek w kraju. W 2014 r. rozlano 210 tys. hl takiego wina. Ponadto, w Polce wytwarza się wina owocowe, cydry i miody pitne.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin